Yılmaz Erdoğan’dan yeni oyun; ‘Aydınlıkevler’

“Babaannem ABD’ye karşı”

Yaşamak, zemheriye ve yokluğa direnmek ve ABD ile baş etmek üstüne dar gelirli fakat varlıklı bir öykü… Burası Aydınlıkevler ve babaannem ABD’ye karşı.

Seyircileri 1970’li yılların atmosferi ile soğuk Ankara gecelerine taşıyacak olan ‘Aydınlıkevler’ adlı oyun, bir taraftan da dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir mahallede, herhangi bir babaanne ile torunun hayatından, zamansız fakat ‘her zamana ilişkin’ bir hikâye anlatacak.

Demet Akbağ 15 yıl aradan sonrasında, Yılmaz Erdoğan’ın da 20 yıl aradan sonrasında yazdığı ilk tiyatro metni ile tekrardan tiyatro sahnesine dönecek.

Hem Türkiye’de hem dünyada oyunları sahnelenen Serdar Biliş’in yöneteceği oyunun kadrosunda Demet Akbağ, Salih Bademci, Burak Dakak ve Sinem Ünsal içeriyor. Proje yapımcılığı ise son devrin ödüllü oyunlarına imza atan Nisan Ceren Özerten üstüne alıyor.

OYUNUN KONUSU
‘Zühre’, torunu ‘Ayhan’ın Ankara’da lisede okuması için dönemin ve aile bütçesinin yoklukları ile savaşım etmektedir. Mahallenin ressamı ‘Selim’ ise mahallenin güzeli ‘Sülün’e kara sevdalıdır! ABD’nin ambargosu altındaki ülkenin, bu ufak mahallesindeki inşaat alanı bigün bir duvar ile örülür. Arkasından, mahallede camlardan içeri birer kurşun şeklinde ufak toplar girmeye adım atar… Ve vakalar, Zühre’nin ABD’ye cenk açmasına kadar uzanır…
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.