“Türkiye’de Beyaz perde Sansürünün Zamanı” tanıtıldı

“Türkiye’de Beyaz perde Sansürünün Zamanı” kitabının tanıtımı yapılmış oldu. Telif Hakları Genel Müdürü Ziya Taşkent, Bakanlığın Millet’taki zamanı binasında düzenlenen tanıtım etkinliğinde yapmış olduğu konuşmada, kitabın hazırlanmasına ilişkin süreci söyledi.

İncelemeye mevzu edinilen 1932 – 1988’de yürütülen sıkıdüzen uygulamalarının işlendiği sıkıdüzen karar defterlerinin ortalama 30 yıl ilkin Kültür ve Gezim Bakanlığına devredildiğini ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü arşivinde korunduğunu belirten Ziya Taşkent, bu defterlerin fizyolojik aşınmaya karşı 9 yıl ilkin dijitalize edildiğini söylemiş oldu.

Ziya Taşkent, eldeki bu malzemenin Türk beyazperde evveliyatına ışık tutacak şekilde işlenmesi için yola çıktıklarını dile getirerek, arşivi hak etmiş olduğu şekilde incelemek için Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden akademisyenlerle çalıştıklarını bildirdi.

Sıkıdüzen kurullarının çalışmalarında odaklandıkları duyarlılık başlıklarının tespitinin ve yıllara nazaran dağılımının çıkarılmasını arzu ettiklerini vurgulayan Ziya Taşkent, “Sonuçta ortaya herhangi bir yargıda, ithamda bulunmayan, bir devri sabık yaratmayan, nesnel bir halde her ne var ise onları aktaran ve yorumu okuyucuya bırakan bir yapıt ortaya çıktı” dedi.

Eserin belli sayıda basıldığını sadece her insanın ulaşabilmesi için elektronik ortamda erişime açıldığını belirten Taşkent, kitabı ticari bir meta olarak görmedikleri için fiyatlandırmadıklarını ve satışa sunmadıklarını bildirdi. Taşkent, şunları kaydetti: Bir devlet kurumunun bu öz itimatı göstermesini, halıyı kenarından kaldırıp altına süpürülenlere bakmasını ve bunu paylaşmasını fazlaca kıymetli buluyorum. Bu sayede seneler süresince gözden ve erişimden uzak kalmış olduğu için bu gizemden üreyen söylenceler de sonlanacak, bu yapıt yardımıyla somut bulgulara dönüşecek. Ben eserin yalnız beyazperde evveliyatına ilgi duyanlarca değil, Cumhuriyet Türkiyesi’nin 100 yıla yaklaşan döneminde Türkiye’de yaşanmış olan toplumsal, kültürel ve politik gelişmelerin izini sürmek isteyenler için de anlamlı ve yararlı olacağını düşünüyorum.

Belgelendirme ve Arşiv Daire Başkanı Serhat Dalgıç da, Telif Hakları Genel Müdürlüğü arşivinde Türk sinemasında sansüre ilişkin 11 bin 200 dosya ve 26 bin karar belgesinin bulunduğunu söylemiş oldu. Dalgıç, eserin önümüzdeki dönemlerde beyazperde alanında yapılacak çalışmalara mühim bir kaynak oluşturacağına inancını dile getirdi.

Türk sinemasında sansürün evveliyatına ilişkin kısa film gösteriminin yapıldığı etkinlikte, Türk Sanat Müziği dinletisi sunuldu. Kitabı hazırlayan Prof. Dr. Semire Ruken Öztürk ile Doç. Dr. Ali Karadoğan’ın emek harcama hakkında informasyon verdiği panelin peşinden, Genel Müdürlüğün “Beyaz perde ve Müzik Eserleri Belge ve Materyal Arşivi’nden Film Afişleri Sergisi” açıldı.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.