Tuncel Kurtiz anısına festival | Kültür-Sanat Haberleri

Anısına festival düzenleniyor

Tuncel Kurtiz anısına ‘Kardan Beyaz Perdede Film Festivali’ düzenleniyor. Yönetmen Reis Çelik, Tuncel Kurtiz ile burada bizim bir ahdımız vardı. ‘Kardan Beyaz Perdede Film Festivali’ yapmak istemiştik. Tuncer ağabey ile kurduğumuz düşsel, Çıldır Gölü’nde gerçekleştireceğiz dedi.

Çıldır Gölü’nde 2003 senesinde, Reis Çelik yönetmenliğinde çekilen ‘İnat Hikayeleri’ adlı filmimizde rol alan Tuncel Kurtiz’in ‘Kardan Beyaz Perdede Film Festivali’ düzenleme düşsel gerçekleşiyor. Yönetmen Çelik, Kurtiz’in hayalini gerçekleştirmek için Çıldır Gölü’nde kardan heykelini ve yanı başlangıcında da filmlerin oynayacağı kardan beyaz perdeyi yaptırdı. Kafkas Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Kısmı öğretim görevlisi Uğur Itina ve ekibi tarafınca hazırlanan kardan beyaz perdede 2 Mart’ta film festivali düzenlenerek, Ardahan ve Kars bölgesinde çekilen beyazperde filmleri oynatılacak.
Tuncel Kurtiz’in hayalini gerçekleştirecekleri için oldukça mutlu bulunduğunu söyleyen Reis Çelik, “Tuncel Kurtiz ile burada bizim bir ahdımız vardı.

Reis Çelik

Reis Çelik

2003 senesinde burada ‘İnat Hikayeleri’ filmini çekmiştik. Doğaçlama bir film yapmıştık ve galasını da kardan perde de oynatmıştık. O süre dünyada bir ilki gerçekleştirip, ‘Kardan Beyaz Perdede Film Festivali’ yapmak istemiştik fakat bölgenin şartları uygun olmadığından gerçekleştirememiştik. Şimdi Tuncer ağabeyimizle kurduğumuz bu düşsel gerçekleştirmek için Çıldır Gölü’ne geldik. Bu yıl bu festivalin ilkini yapmış olup, gelecek yıl internasyonal bir festival olarak sürdüreceğiz. Devamında Ardahan’da Kura Nehri’nin üstünde kardan beyaz perde kurarak bir film festivali yapacağız diye konuştu.

Tuncel Kurtiz (1936 - 2013)

Tuncel Kurtiz (1936 – 2013)
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.