Selda İnci’den ‘Yapboz Düşünceler’ sergisi

Düşüncelerin değişimini tuvale yansıtan meşhur ressam Selda İnci’nin 17. kişisel sergisi “Yapboz Düşünceler” 8-17 Mart tarihleri içinde İstanbul Moda SB Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşacak. 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nde hanım sanatçılara armağan olarak oluşturulan Yapboz Düşünceler Sergisi’nde sanatçının, yaşanmış olan vakalar karşısında düşünlerin iyi mi değişken olduğu ve fikirlerin hiçbir süre durağan(durgun) olmadığını görmüş olacaksınız.

İki mühim günde iki mühim sergi konseptiyle yola çıkan ressam Selda İnci’nin 18. kişisel sergisi ise “18 Mart Çanakkale Zaferi Şehitleri Anma” gününde gene İstanbul Moda da SB Sanat Galerisi’nde olacak. “Osmanlı’nın ilk düzmece parası” olarak tarih sayfalarında yer edinen paranın yağlı boya tablosunu icra eden ressam İnci, “Çanakkale’ de savaşan tüm askerlerin, şehit düşenlerin, gazi olanların, vatan sevgisiyle her şeyi göze alıp, içlerindeki tanrısal aşkla güçlenip, haklı mücadeleleri için yaptıkları çabaları hissederek ben de Mehmet Muzaffer benzer biçimde bir gecede yaptım bu ulvi eseri..” dedi.

“Osmanlının ilk düzmece parasının resmi” olarak malum bu paranın hikayesi; Çanakkale’deki birliğinin gereksinim duyan kamyon lastiklerini alabilmek için Mehmet Muzaffer Bey, birliğindeki yarbayın “Askerlerin ayağına postal alamıyoruz, kamyon lastiği için asla paramız yok” diyince bir gecede çini mürekkebi ile bir 100’lik banknot yapar. Ve lastikleri almak için bu düzmece banknot tüccara verir. Tüccar banknotu bankaya götürdüğünde paranın düzmece bulunduğunu anlamış olur. Paranın üstünde ise gerçek paralarda yazan “Bedeli Der Mutluluk’te altın olarak tesviye olunacaktır” ibaresi yerine “Bedeli Çanakkale’de şehitlerin kanı ile ödenecektir” yazılıdır.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.