‘Raslantısal İfadeler’ Pera Müzesi’nde | Kültür-Sanat Haberleri

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Öğrenme Programları, tarihteki can alıcı meseleleri basın sanatı vasıtasıyla inceleyen Ve Şimdi İyi Haberler sergisinden ilhamla yeni bir etkinlik programı hazırladı. “Rastlantısal İfadeler” başlığını taşıyan programda, ilk kitlesel kontakt aracı gazete ve son yıllarda önemi iyice artan yeni medyanın bileşeni olan kodların kullanılacağı iki değişik sanatçı atölyesi ve çevrimiçi sergi turları yer ediniyor.

Bager Akbay

Bager Akbay

Yeni medya ve sanat: Dadaist kodlar, toplumsal medya ve mekân

Kod ile Dadaist Eser atölyesi, fizyolojik etkileşim, suni zekâ ve sanat üstüne emekler yürüten sanatçı Bager Akbay’ın eşliğinde, Scratch programlama platformu vasıtasıyla gerçekleşecek. Çevrimiçi sergi turunun peşinden katılımcılar, kendi ürettikleri yada buldukları görsel, metin ve seslerle, sergide ilgilerini çeken Dadaist eserlerin yapım tekniğine benzer kodlar yazarak dijital ortamda kendi Dadaist eserlerini üretecek.

Sanatçı Aslı Uludağ’ın katılımıyla gerçekleşen Posttan Kupüre Medyanın Sosyal Mekânı atölyesinde, Ve Şimdi İyi Haberler sergisini çevrimiçi ortamda ziyaret eden sanatseverler, medyanın sosyalliğinin günümüzde yaygın olarak dijital medyaya atfedilmesi üstüne söyleşi edecekler. Ve hepsi aynı döneme ilişkin gazete kupürlerinden faydalanarak düşsel bigün kurgulayacaklar. Kurguladıkları bu günü mektuba döküp, hikâyeyi çevreleyen toplumsal mekânın diyagramını hazırlayan katılımcılar, gazetelerin oluşturduğu toplumsal mekânı inceleyip, bu mekânı yazılı ve çizili güzergahlar vasıtasıyla haritalandırdıktan sonrasında, toplumsal medyayı bu mercekten yine düşünecek.

Aslı Uludağ

Aslı Uludağ

Pera Öğrenme, “Rastlantısal İfadeler” programı kapsamında yetişkinlere yönelik sanatçı atölyelerinin yanı sıra okul öncesi, ilköğretim, ortaokul ve lise yaş gruplarına hususi programlar, öğretmen atölyeleri, huzurevi sakinlerine ve engellilere yönelik etkinlikler de düzenliyor.

Basın Sanatı’na adanmış bir sergi

Kitle kontakt araçları ve sanat arasındaki ilişkiyi odağına alan Ve Şimdi İyi Haberler, Annette ve Peter Nobel Koleksiyonu’ndan kapsamlı bir seçkiyi bir araya getiriyor. Christoph Doswald’ın küratörlüğünde gerçekleşen sergi, çağıl ve güncel sanatın en mühim dönemlerini seyretme olanağı sunuyor. Sergide, 164 sanatçının fotoğraf, fotoğraf, kolaj, yerleştirme, video benzer biçimde değişik ifade araçlarıyla ürettiği 300’e yakın eseri yer ediniyor.

Çevrimiçi Sergi Turu ve Imalathane Programı

Bager Akbay ile Kod Atölyesi: Dadaist Yaratı
10 Mayıs Salı, 19.30
7 Haziran Salı, 19.30

Aslı Uludağ ile Posttan Kupüre Medyanın Toplumsal Mekânı
17 Mayıs Salı, 19.30

Ve Şimdi İyi Haberler Çevrimiçi Sergi Turu
30 Haziran Perşembe, 19.30
28 Temmuz Perşembe, 19.30

Atölyede kullanılacak malzemeler katılımcının kendisi tarafınca temin edilecektir. Etkinlik sonunda katılımcılara e-posta vasıtasıyla katılımcı belgesi gönderilecektir.
Biletler www.biletix.com sitesi üstünden temin edilebilir.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.