Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca’nın hatıraları

Hatıraları yaşatılıyor

Besteleriyle klasik Türk müzik geçmişine adını altın harflerle yazdıran ve Aralık 2021’de vefat eden Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca’nın, memleketi Kilis’te çocukluğunun geçmiş olduğu zamanı ev, 2016’da Kültür ve Gezim Bakanlığınca kamulaştırıldıktan sonrasında restore edilerek müzeye dönüştürüldü.

1 Mart’taki açılışına Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da telekonferans yöntemiyle katılmış olduğu müzede, Yavaşca ve ailesine ilişik eşyalar, doktorluk yapmış olduğu yıllarda kullandığı malzemeler, eserleri ve almış olduğu ödüller içeriyor.

İl Kültür ve Gezim Müdürü Cuma Özdemir, AA muhabirine, Türk sanat müziğinin duayenlerinden Yavaşca’nın hatıralarını yaşatmak, eserlerini gelecek nesillere aktarmak amacıyla bakanlık tarafınca restorasyonu tamamlanan evin müze olarak açıldığını söylemiş oldu.

Özdemir, müzenin toplumun tüm kesimine hitap ettiğini anlatarak, “Müzede Yavaşca’nın doğumundan ölümüne kadar aile yaşamı, okul yılları, almış olduğu tıp eğitimi, eşi Ayten hanım ile olan eşiyle olan evliliği, sanatıyla ilgili almış olduğu ödüllerden oluşan toplam 143 kişisel eşya bulunuyor. Müze olarak kullanılan Yavaşca’nın evi, geleneksel Kilis mimarisini yansıtmakta. Kapalı alanı 417 metrekare, açık alanı 107 metrekare ve 10 sergi salonumuz bulunmakta. Toplumun tüm kesimine hitap eden bir müze olarak faaliyette.” dedi.

Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca müzik alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü aldığını kaydeden Özdemir, bir kültür merkezi ve parkta da adının yaşatıldığını dile getirdi.

Alaeddin Yavaşca Müzesi’yle beraber kentte müze sayısının ikiye çıktığını belirten Özdemir, bu şekilde büyük bir devlet sanatçısını tanımaları ve örnek almaları için herkesi müzeyi ziyarete beklediklerini sözlerine ekledi.




Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.