Ödüller takdim edildi | Kültür-Sanat Haberleri

İstanbul Internasyonal Yayıncılık Haftası kapsamında verilen ‘Korsan Kitap Alma Fotoğraf Yarışması’, ‘Düşünce Maratonu’, ‘Türk Kültürüne Katkı’ ve ‘İstanbul Telif Ödülleri’ Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende sahiplerine verildi.

Şimal Makedonya’dan Prof. Dr. Adnan İsmaili ve Macaristan’dan Türkolog Edit Tasnadi’ye ödülünü Mehmet Nuri Ersoy takdim etti. Törende ek olarak, gençlerden oluşan bir grup, ‘Düşünce Maratonu’ ödülünü aldı.

Etkinlikte, İstanbul Telif Ödülü’ne layık görülen yayınevleri şu şekilde: Birincilik ödülü Makedonya’dan Logos-A, ikincilik ödülü Lübnan’dan Arab Scientific, üçüncülük ödülü ise Ukrayna’dan Alemak’ın oldu. İTO Hususi Ödülü Gürcistan’dan Academic Press’e, YAYFED Hususi Ödülü ise Almanya’dan Christina Tremmel’e takdim edildi.

Korsan Kitaba Hayır başlıklı fotoğraf yarışmasında, 8. derslik talebesi İrem Selvi birinci, 8. derslik talebesi Elif Göksu ikinci, 7. derslik talebesi Ilgaz Aminat Çakır üçüncülük ödülüne layık görüldü. Gecede, 7. derslik talebesi Helena Sahkaee Nejad mansiyon ödülünü, Fotoğraf öğretmeni Seval Pehlevan ise birinci öğretmen ödülüne layık görüldü.

Törene katılan Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, okuyucu hemen hemen ne aradığını bilmeden oldukça ilkin, yazar ve yayımcıların bu arayışa yanıt verdiklerini aktardı. Ersoy, geçmişten bugüne her mevzu başlığında yazılmış eserler olduğuna işaret ederek, “Biliyoruz ki bizlerden oldukça daha ilkin ve oldukça daha detaylı bir halde o mevzuya eğilen seçkin bir zihin, kitabı esasen yazmış; onun kıymetini anlayan bir yayıncı ise eseri yayımlamıştır.” dedi.

Mehmet Nuri Ersoy, yayıncılık haftasında düzenlenen etkinliklerin önemine değinerek, “İstanbul Internasyonal Yayıncılık Haftası, sektörün emekçilerine hem bir teşekkür mahiyetinde hem de yayımcılığın bugünü ve yarını için tecrübelerin paylaşılacağı, düşünce alışverişinin yapılacağı, yazışma ve ilişkilerin kurulacağı bir ortam oluşturma düşüncesiyle sizlerle beraber yaşam buldu” ifadelerini kullandı.

Yayıncılığın dünyadaki değişime ayak uydurarak hem ihtiyaçlara etkin cevaplar vermesi hem de doğru projeler, eksiksiz hizmet ve ürünlerle kendi kıymetini kalıcı kılmasını istediklerini kaydeden Mehmet Nuri Ersoy, şunları söylemiş oldu: Uzun vakit ve emek harcanarak hazırlanan ve piyasaya sürülen eserlere, başta telif hakları olmak suretiyle, hak etmiş olduğu saygıyı ve kıymeti göstermek, hepimizin omuzlaması ihtiyaç duyulan bir sorumluluktur. Oldukça değil bir ihtimal iki bir ihtimal üç nesil ilkin, bir kitabı okumakla onun bir baskısına haiz olmanın oldukça değişik şeyler bulunduğunun farkındaydık. Sahaflar bir gömü sandığı şeklinde coşku uyandırırdı ve sayfalarına yılların sindiği eski kitaplar sahibini hususi hissettirirdi. Yayıncılık, bu duyguların kaynağını keşfetmede ve onu insanlarla buluşturmada adeta soluksuz bir yarıştı. Biz yazara, esere ve yayımcıya atfedilen bu değerleri çocuklarımıza öğretmekle yükümlüyüz. Bu, telefon veya bilgisayar ekranından öğrenilecek bir şey değildir. Daha geç olmadan, uslu durmaları için evlatlarımızın ellerine telefon değil kitap vermeye ve onlara yol göstermeye başlamalıyız.

Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’deki yayımcılık sektörünün son dönemde ciddi bir atılım yaparak mühim mesafeler kat ettiğini aktararak, “2021 yılı sonu itibarıyla baktığımızda, yayımcılık sektörümüz tarafınca üretilen kitap başlık sayısı 87 bin 231’e, kitap adedi ise ortalama 438 milyona terfi etti. Öteki tüm sektörlerde olduğu şeklinde kültür endüstrisinde de son iki yılda yaşadığımız durgunluğa karşın, 2020 ve 2021 aralık ayı rakamlarını kıyasladığımızda kitap üretiminde yüzde 5’lik bir artış yakaladığımızı memnuniyetle görmekteyiz. Internasyonal Yayıncılar Birliği ve Dünya Fikri Iyelik Örgütünün açıklamış olduğu güncel internasyonal istatistiklere gore ülkemiz ISBN tahsis edilen başlık sayısı bakımından dünyada altıncı, perakende pazar büyüklüğü bakımından ise onuncu sıradadır. Bakanlığımızın sağlamış olduğu desteklerin ve sürdürdüğü projelerin sektörün bu atılımına ivme kazandırmış olması bizi ek olarak sevindirmekte ve daha kuvvetli adımlar atmak için şevk vermektedir” dedi.

Kültür ve Gezim Bakanlığının yayımcılık alanında verdiği desteklerden ve yapmış olduğu çalışmalardan da söz eden Bakan Ersoy, “İstanbul Internasyonal Yayıncılık Haftası’nın düzenlenmesinde, meslek birliklerinden büyükelçiliklere birçok kurum, kurum ve kişilerin katkıları, destekleri var. Hepsine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Bu etkinlik ve faaliyetlerin amaçlarına layık hizmet etmesini, yayımcılık sektörümüze kıymetli katkılar sunmasını temenni ediyorum” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Törene, Kültür ve Gezim Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkan Vekili ve yazar Prof. Dr. İskender Pala, tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, İstanbul İl Kültür ve Gezim Müdürü Coşkun Yılmaz, Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED) Başkanı Münir Üstün, Türkiye Basım Gösterim Meslek Birliği (TBYM) Başkanı Mehmet Burhan Genç, şair-yazar Beşir Ayvazoğlu, Büyük Doğu Yayınları Genel Koordinatörü ve Basın Gösterim Birliği Derneği Yönetim Kurulu üyesi Emrah Kısakürek ve İstanbul Tecim Odası (İTO) Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay’ın yanı sıra yayıncılık dünyasından, yerli ve yabancı oldukça sayıda mühim isim katıldı.

‘Sözün Yazınsal Yolculuğu: Kitap Sözün Kabuğudur’ adlı tiyatro gösterisinin de sahnelendiği gecede, tanıtıcı filmler yayınlandı ve tüm katılımcılarla hatıra fotoğrafı çekildi.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.