Memet Baydur Alan Retrospektif’te | Kültür-Sanat Haberleri

Kasım 2021’de İKSV’nin 25. Tiyatro Festivali ile seyircilerle buluşan Alan Kadıköy ilk sezonunun sonuna yaklaşırken retrospektif serisini tiyatroseverlerle buluşturmanın heyecanını yaşıyor. Kısa sürede tiyatrocuların ve seyircilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Alan Kadıköy güncel tiyatro ortamına katkıda bulunma misyonunu bir adım daha ileri götürmek amacıyla her sürem iki kere düzenlenecek retrospektif serisini başlatıyor.
Türk tiyatrosunun en mühim yazarlarından Memet Baydur’la başlamış olacak olan Alan Retrospektif serisi yerli ve yabancı tiyatro figürlerine eğilen programıyla günümüz tiyatrosunun olanaklarının izini sürmeyi, geçmişle gelecek içinde bir dialog alanı açmayı hedefliyor.

Bundan yirmi yıl ilkin en verimli döneminde aramızdan ayrılan Baydur, seksenlerin ortasından ikibinli yılların başına uzanan ortalama onbeş senelik bir süreçte yazdığı yirmiyi aşkın oyunuyla bir tek Türk tiyatrosunun değil, Türk edebiyatının da en mühim uygar ustaları içinde anılmayı hak ediyor.
Cevat Çapan, Baydur’un oyunlarının en belirgin hususi durumunun diyalogları bulunduğunu, tiyatrosunun inceliğinin “kalınca hatlı bir eylemselliktense, kişiler arasındaki konuşmalarla derdini anlatmasında” gizlendiğini söyler ve şunu ekler: “İlginç bir kimyasal madde kullanıyor sanki Memet baydur. Öyleki durumlarla, öyleki sözlerle karşı karşıya getiriyor ki insanları, önemliymiş, değerliymiş benzer biçimde görünen sözlerin ne kadar düzmece olduğu, ne kadar komik olduğu ortaya çıkıyor. Doğal olarak bunun gülünçlükle beraber acıklı bir yanı da var.”

Alan Kadıköy Memet Baydur retrospektifi kapsamında yazarın üç oyunu, “Menekşe Korsanları”, “Kamyon”, “Yangın Yerinde Orkideler” ve bir öyküsünün “Amcamı Arıyorum” değişik kuşaklardan yönetmen ve oyuncular tarafınca sahnede okunmasının yanısıra Baydur tiyatrosundan hareketle günümüz tiyatrosu üstüne konuk konuşmacılar ile seyircilerin de oyuncular ve yönetmenlere katılmasıyla yapılacak oturumlar düzenlenecek. 7-10 Nisan tarihleri içinde dört gün süresince Alan Kadıköy’de seyirciyle buluşacak etkinliğin biletleri mobilette satışta.

Program Ayrıntılar:

7 Nisan
20.30 Retrospektif 01 Memet Baydur- Menekşe Korsanları

8 Nisan
20.30 Retrospektif 01 Memet Baydur- Kamyon

9 Nisan
18.00 Retrospektif 01 Memet Baydur- Amcamı Arıyorum
20.30 Retrospektif 01 Memet Baydur Söyleşi; Memet Baydur’un tiyatrosundan yola çıkarak günümüz oyun yazarlığının dinamikleri üstüne bir söyleşi

10 Nisan
18.00 Retrospektif 01 Memet Baydur – Yangın Yerinde Orkideler
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.