Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy bir takım araştırmalarda

II. Mahmud Türbesi’ni ziyaret etti

Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, restore edilen II. Mahmud Türbesi ve çevresinde araştırmalarda bulunmuş oldu. Restorasyon çalışmalarına ilişkin yetkililerden data alan Ersoy’a, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı ile İstanbul İl Kültür Gezim Müdürü Coşkun Yılmaz birlikte rol aldı.

‘Ecdada Vefa, Sanatı İhya’ projesisi kapsamında 124 türbenin ihyası için emekler yapıldığını belirten Mehmet Nuri Ersoy, “Bu 124 türbenin 15 tanesi padişah türbesi, 28 tanesi hanedan türbesi, 60’ı sadrazam ve paşaların olduğu türbe ve 21 de mühim dini şahsiyetin türbesi var” dedi.

Mehmet Nuri Ersoy, şu ana kadar 45 türbeyle ilgili çalışmanın başlatıldığını belirterek, şunları kaydetti: Ramazan sonuna kadar inşallah bu sayıyı 60’a çıkarıyoruz. Yıl sonuna kadar da aşamalı olarak 124’ün tamamını bu kapsamda kısmi ve kapsamlı onarım şeklinde onarıma almış olacağız. Tarihimize bakıldığında bu kadar geniş kapsamlı, bu kadar fazla türbeye, aynı anda meydana getirilen ilk emek verme olacak. Fakat biz süratli bir halde bu yıl sonuna kadar bu emek harcamaları başlatıp, tamamlayacağız. Hem ecdadımızın hatırasını korumuş, gelecek nesillere aktarmış olacağız hem de İstanbul ve İslamiyet için mühim değerleri de kazandırmış olacağız.

Mehmet Nuri Ersoy ve beraberindekiler, arkasından, açılışı yapılacak Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi tarafındaki Fatih Medresesi’ne geçerek araştırmalarda bulunmuş oldu. Türbe sebil, odalar, çeşme ve hazireden oluşan bir yapı manzumesi içinde düzenlenen II. Mahmud Türbesi’nde, Sultan II. Mahmud’un yanı sıra Sultan Abdülaziz, Sultan II. Abdülhamid, Bezmialem Valide Sultan, Esma Sultan, Atiye Sultan, Hatice Sultan, Saliha Naciye Hanım Sultan, Dürrünev Hanım Sultan, Yusuf İzzeddin Efendi, Rebia Eyüb Hanım ve haneden ailesine mensup kişiler medfun bulunuyor.

Nev-i Fidan Hanım Türbesi içinde, II. Mahmud’un hanımı Nevi Fidan Hanım, Emine Sultan ve Mehmed Selim Efendi’nin, hazire alanında ise Osman Ertuğrul Osmanoğlu, Ziya Gökalp, Abdülhak Molla, Hattat Abdülfettah Efendi, Çapanzade Agah Efendi, Viyana sefiri Sadullah Paşa, Kapdan İbrahim Paşa, Tarihçi Ata Bey’in de içinde bulunmuş olduğu ortalama 140 mezar yer ediniyor.

Türbelerde meydana gelen restorasyon uygulamaları kapsamında bezemeli ve alçı yüzeylerde, çatlakların bulunmuş olduğu bölgelerde, türbe içinde bulunan ahşap iç kepenk ve doğramalarda çeşitli emekler yapılacak.

Şebekelerde bulunan kir ve korozyonlu yüzeylerin temizleneceği, hazire alanındaki gömüt taşlarının yüzeylerinin kaba temizliğinin yapılacağı emekler kapsamında ek olarak hazire alanı ve türbenin önünde yer edinen avlu içinde ‘Sanat İhya Atölyesi’ kurulacak.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.