Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Avrupa Konseyi Kültür

Kültür Bakanları Konferansı’na katıldı

Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Avrupa Konseyi Kültür Bakanları Konferansı’na katıldı. Ersoy, yapmış olduğu konuşmada, ortak evleri ve kıtanın zor zamanlardan geçmiş olduğu dönemde Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Başkanlığını üstüne alan İtalya’ya teşekkür etti.

“Bugün, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırısını konuşmadan yapamayız. Çoğumuz Ukrayna ile dayanışma içindeyiz” diyen Mehmet Nuri Ersoy, Ukrayna’nın internasyonal olarak kabul edilen sınırları içinde egemenliğinin, siyasal birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına olan bağlılığının her zamankinden daha kuvvetli bulunduğunu söylemiş oldu.

Mehmet Nuri Ersoy, “Türkiye olarak krizin başından bu yana kanın durması için iki tarafla angaje olduk. Belarus’ta süregelen ve İstanbul’da devam eden görüşme sürecini destekliyoruz. Bu çabaların kalıcı ateşkesle ve liderler düzeyinde bir toplantıyla sonuçlanacağını umuyoruz” diye konuştu.

Kültür bakanları olarak Ukrayna’nın varlıklı kültürel mirasının karşı karşıya olduğu tehditlerden ve zararlardan üzüntü duyduklarını söyleyen Mehmet Nuri Ersoy, “Ukrayna’yı bu alanda desteklemek için öteki internasyonal kuruluşlarla yakın iş birliği içinde hareket etmeliyiz” ifadelerini kullandı. Ersoy, bu mevzuda Avrupa Konseyi’nde kabul edilecek bildiriyi desteklediklerinin altını çizdi.

Mehmet Nuri Ersoy, “Medeniyetler beşiği olarak ortak kültürel mirasımıza hem ulusal hem de internasyonal düzeyde haiz çıkmanın öneminin bilincindeyiz. Ulusal düzeyde, 19 zamanı yerimiz UNESCO Dünya Mirası Sıralaması’nde bulunuyor. Bunların içinde arkeoloji tarihinin sıfır noktası olan Göbeklitepe ve son olarak Arslantepe Höyüğü içeriyor” dedi.

Türkiye’den ek olarak 84 sit alanının UNESCO Dünya Miras Sıralaması’ne aday olarak yer aldığını aktaran Mehmet Nuri Ersoy, şu şekilde devam etti: Din, dil ve ırk farkı gözetmeksizin, emsalsiz evrensel değere haiz somut ve somut olmayan kültürel mirasın korunması hedefiyle gelecek nesiller için sürdürülebilirliğini sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu amaçla kaçakçılıkla savaşım emek harcamaları ile taşınmaz kültürel mirasa ilişkin nesnelere yönelik restorasyon ve koruma çalışmalarının yanı sıra suni zekayı, benzeri olmayan kültürel mirasımızın ulusal ve internasyonal düzeyde korunması ve zenginleştirilmesi için katalizör görevi görmek suretiyle kullanıyoruz.

Türkiye’deki müzelerde koruma altına alınan ortalama 3,5 milyon eserin envanterinin tamamının dijital ortama aktarılmaya devam edildiğini vurgulayan Mehmet Nuri Ersoy, bildikleri kadarıyla Müze Ulusal Envanter Sistemi (MUES) şu anda dünyada bu kadar kapsamlı bir sayısallaştırma çalışmasının ulusal ölçekteki tek örneği bulunduğunu belirtti. Ersoy, bu kapsamda atılan öteki mühim adımın da Türkiye’nin haiz olduğu ve koruduğu 400’e yakın müzenin ve arkeolojik yerini tek platformda buluşturan Türkiye Müzeleri Projesi bulunduğunu kaydetti.

Mehmet Nuri bu bağlamda, müzelere QR kod yerleştirilmesi, ziyaretçilerin “Türkiye Müzeleri” web sitesine ve toplumsal medya hesaplarına yönlendirilmesi şeklinde müzelerde dijital dönüşümü destekleyecek uygulamalar hayata geçirildiğini özetleyen Ersoy, bu projenin benzersiz proje olarak değerlendirildiğini ve Eylül 2021’de İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen Internasyonal Müzeler Konseyi’nin (ICOM) senelik konferansında incelendiğini dile getirdi. Ersoy, “Son olarak Türkiye, gelecek nesillerin keşfetmesi için değişik kültürel miraslarımızı korumak için suni zeka araçlarının kullanılmasına kuvvetle inanmaktadır. Avrupa Konseyi’nin ortak çatısı altında iş birliği yapma taahhüdümüzün her zamankinden daha kuvvetli bulunduğunun altını çizmek isterim” diye konuştu.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.