‘En İyi Film Ödülü’nü ‘Vesikalık’ kazanmıştır

Bu yıl 3’üncüsü meydana getirilen Ulusal Kısa Film Festivali’nin ödül töreni Kartal Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Finale kalan 12 film arasından yönetmenliğini Abdulselam Çakay’ın yapmış olduğu ‘Sar’ üçüncü, Zafer Geyikçi’nin yönetmeliğindeki ‘Ziyaretçi’ ikinci, Ali Rıza Erdemir’in yönetmenliğindeki ‘Vesikalık’ kısa filmi ise birinci oldu. Ödül töreninde, meşhur beyaz perde ve tiyatro oyuncusu Nur Sürer’e ‘Yaşam Boyu Emek ve Onur Ödülü’ verildi.

Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ödül törenine, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in yanı sıra; beyaz perde ve tiyatro oyuncusu Nur Sürer, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Kartal İlçe Başkanı Efendi Argunşah, Kartal Belediyesi Meclis Başkanvekili Hasret Bulut, Kartal Belediye Başkan Yardımcıları ve festivalin jüri başkanlığını meydana getiren meşhur yönetmen Derviş Zaim ile oldukça sayıda sinemasever katıldı.

NUR SÜRER: ÖDÜLÜ ÇOK ÖNEMSİYORUM
Ödül töreni, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in, meşhur beyaz perde ve tiyatro oyuncusu Nur Sürer’e ‘Yaşam Boyu Beyazperde Emek ve Onur Ödülü’nü takdimiyle başladı. Ödülünü Başkan Gökhan Yüksel’in elinden alan meşhur sanatçı Nur Sürer yaşamış olduğu mutluluğu ifade ederek; “Bu ödülü oldukça önemsiyorum. Buraya setten geliyorum. Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ile ilk tanıştığımda genç olması beni oldukça heyecanlandırmıştı. Sizlere ve Kartal Belediyesi’ne sonsuz teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“GENÇ OYUNCULARI ÇOK YETENEKLİ BULUYORUM”
Kısa film çekmenin zor bulunduğunu belirten Nur Sürer, “Sizin yaptığınız işin, onca senenin peşinden o emeğin karşılığı olduğundan seviniyorum. Öğrencileri oldukça önemsiyorum. Kısa filmcileri oldukça destekliyorum. Yöneticilik yaptığım dönemde de kısa film çeken okullara o filmlerde oynayalım diye oyuncu arkadaşları göndermiştik. Ben bir tane filmimizde oynamıştım dün Çin’de ‘en iyi film’ seçilmiş. ‘Tünel’ adlı film yedinci internasyonal ödülünü aldı. Kısa film ileride yaşamına iyi mi bir yön vereceğinin habercisidir. Kısa filmler 8 ile 23 dakika içinde oluyor. O denli kısa bir zamanda öyküyü anlatmanın zor bulunduğunu düşünüyorum. Bu alanda oldukça başarı göstermiş olan arkadaşlarımız var. Genç oyuncuları hepsini olmasa da oldukça yetenekli buluyorum. Gençlerle oynuyoruz, kimle oynayacağız? Anne, baba oynuyoruz. Başrollerde genel anlamda gençler oluyor, diziler ona nazaran dizayn edilmiş durumda” dedi.
Törenin devamında, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, sanatçı Nur Sürer ile festivalin jüri başkanlığını meydana getiren Derviş Zaim’e ve 11 jüri üyesine teşekkür plaketi takdim etti.

‘UMUT VAAT EDEN GENÇ YÖNETMEN’ ÖDÜLÜ KARTALLI YÖNETMEN TUFAN YILMAZ’IN OLDU
Festivalde, ‘Ümit Vaat Eden Genç Yönetmen’ ödülünün kazananı, ‘Pencere Ödülü’ filmiyle Kartallı yönetmen Tufan Yılmaz, Jüri Hususi Ödülleri’nin sahipleri ise; Anaoush filmi ile Deniz Telek ve Şero filmi ile Mustafa Efelti oldu. Ödül almış olduğu için oldukça mutlu bulunduğunu söyleyen Tayfun Yılmaz, “Daha ilkin de değişik festivallere katıldık. Şimdi bir Kartallı olarak Kartal’da düzenlenen bir festivalde bu ödülü almak beni oldukça gururlandırdı. Organizasyonu düzenleyenlere oldukça teşekkür ediyorum. Bu bir fırsat, bunların devam etmesini diliyoruz” diye konuştu.

Kartal Belediyesi Meclis Başkanvekili Hasret Bulut, ‘Ümit Vaat Eden Genç Yönetmen’ ödülünü, sinemacı Derviş Zaim ve Dr. Selahattin Yıldız ise jüri hususi ödüllerini sahiplerine teslim etti. Jüri Başkanı Derviş Zaim, yapmış olduğu konuşmada tüm sinemaseverlere teşekkür ederek, jürinin festivaldeki kriterlerini şu sözlerle deklare etti: Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’e ve bizlere yalnız bırakmayan tüm beyaz perde dostlarına sonsuz teşekkürler. Jürimiz, şekil ve içerikte yeni eğilimlerin varlığını gözlemlemiş, evrensel bir tavrın mevcudiyetini araştırmış ve söylenmesi zor durumları ve açmazları ifade edebilme kapasitesi ile ödülleri belirlemiştir.

EN İYİ FİLM: VESİKALIK
Etkinliğin devamında, 166 filmin arasından ilkin finale kalan ilk 12 film belirlendi. Arkasından ilk 3’e giren filmlerin ödülleri sahiplerine teslim edildi. 3’üncülük ödülü, yönetmenliğini Abdulselam Çakay’ın yapmış olduğu ‘Sar’ kısa filminin, 2’ncilik ödülü Zafer Geyikçi’nin yönetmeliğindeki ‘Ziyaretçi’ filminin ve 1’incilik ödülü de Ali Rıza Erdemir’in yönetmenliğindeki ‘Vesikalık’ kısa filminin oldu.
Sanatçı Nur Sürer 3’üncülük, CHP Kartal İlçe Başkanı Efendi Argunşah 2’ncilik ve Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel 1’incilik ödüllerini sahiplerine teslim etti.
Törende birinciye 10 bin TL, ikinci 7 bin 500 TL ve üçüncüye 5 bin TL ödül verildi.

“HEDEFİMİZ FESTİVALİ ULUSLARARASI ALANA TAŞIMAK”
Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, törende yapmış olduğu konuşmada festivale katılan tüm beyaz perde emekçilerine teşekkür ederek; “Yaşasın kültür-sanat ve beyaz perde. Kısa film festivalinde ana hedeflerimizden biri geleceğin yönetmenlerini cesaretlendirmek. Oldukca kıymetli yönetmenlerimiz aramızda. Bu festivali gelenekselleştirme noktasında iddialıyız. Hem İstanbul’dan hem ülkemizin dört bir yanından gelen yönetmenlerimiz aramızda. Hedefimiz festivalimizi internasyonal alana taşımak. Sesimizi daha çok yükseltmek istiyoruz ve yaşasın sanat diyoruz” ifadelerini kullandı.
Törenin sonunda, sinemaseverlerle birincilik ödülünü kazanan ‘Vesikalık’ filmi seyredildi.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.