Güvenli Alper’in yeni vizyona giren filmi Cannes Film Festivali’nde

Bu yıl 17-28 Mayıs tarihleri içinde 75. kez düzenlenecek Cannes Film Festivali’nin resmi seçkisi açıklandı. David Cronenberg, Hirokazu Kore-eda, Ruben Östlund, Park Chan-Wook, Kelly Reichardt ve Claire Denis benzer biçimde usta yönetmenler bu yıl yeni filmleriyle Altın Palmiye için yarışacak.

Baz Luhrmann’ın Elvis Presley biyografisi “Elvis” ve Tom Cruise’un başrolde olduğu pandemi sebebiyle vizyon zamanı iki kez ertelenen “Top Gun” devam filmi “Top Gun: Maverick” de yarışma dışı olarak festivalde gösterilecek.

Türkiye’den ise Güvenli Alper’in dördüncü uzun metraj filmi Kurak Günler, 75. Cannes Film Festivali’nin resmi bölümlerinden ‘Belirli Bir Bakış’a (‘Un Certain Regard’) seçildi.
Tepenin Ardı, Kuşatım ve Kız Kardeşler ile ulusal ve internasyonal birçok festivalden ödüllerle dönen Alper’in yeni vizyona giren filmi Kurak Günler’de Selahattin Paşalı, Ekin Koç, Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak, Selin Yeninci, Sinan Demirer, Düzen Namidar, Ali Seçkiner Alıcı ve Eylül Ersöz rol alıyor.

Emin Alper

Güvenli Alper

Politik ve ruhsal gerilim türlerinin unsurlarını taşıyan film, bir süredir kuraklık sorunuyla boğuşan Yanıklar nahiyesine yeni atanan genç savcı Emre ile belediye başkanı Selim, mahalli gazeteci Murat ve kasabanın eşrafı içinde yaşanmış olan çekişmeleri konu alıyor. ‘Kurak Günler’ Film, Cannes’daki dünya galasının arkasından 2022’nin güz aylarında Türkiye’de seyirciyle buluşacak.

'Elvis'

‘Elvis’

75. CANNES FİLM FESTİVALİ YARIŞMA FİLMLERİ

“Holy Spider”-Ali Abbasi
“Les Amandiers”-Valeria Bruni Tedeschi
“Crimes of the Future”-David Cronenberg
“The Stars at Noon”-Claire Denis
“Frere et Soeur”-Arnaud Desplechin
“Tori and Lokita”-Jean-Pierre and Luc Dardenne
“Close”-Lukas Dhont
“Armageddon Time”-James Gray
“Broker”-Hirokazu Kore-eda
“Nostalgia”-Mario Martone
“R.M.N.”-Cristian Mungiu
“Triangle of Sadness”-Ruben Ostlund
“Decisions to Leave”-Park Chan-Wook
“Showing Up”-Kelly Reichardt
“Leila’s Brothers”-Saeed Roustayi
“Boy from Heaven”-Tarik Saleh
“Tchaikovsky’s Wife”-Kirill Serebrennikov
“Hi-Han (Eo)”-Jerzy Skolimowski
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.