‘Casa Batllo: Yaşayan Mimari’ 1 milyon 380 bin dolara satıldı

1.3 milyon dolara satıldı

New York Rockefeller Plaza’daki Christie’s Müzayede Evi’nde meydana getirilen açık artırmada tek NFT yaratı olarak dikkat çeken Casa Batllo: Yaşayan Mimari’ye son olarak 1 milyon 100 bin dolar teklif verilirken, komisyonlar ile beraber satışın 1 milyon 380 bin dolara mâl olduğu açıklandı.

Refik Anadol, müzayededen günler ilkin Instagram hesabından yapmış olduğu paylaşmla “Casa Batllo: Yaşayan Mimari” adlı eserinin Christie’s Müzayede Evi’nin 5 günlük Spring Marquee Week akşam müzayedeleri etkinliği kapsamında açık artırma ile satışa çıkarılacağını deklare etti. Etkinlik süresince Claude Monet, Pablo Picasso, Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat, Bansky, Georgio Totto O’Keeffe ve Vincent Van Gogh şeklinde dünyaca meşhur sanatçıların eserlerinin de açık artırmaya çıkarılacağını belirten Refik Anadol, eserinin bu dev adların başyapıtlarının yanında satılmasının büyük onur bulunduğunu söylemiş oldu.
Barcelona’daki meşhur mimar Antoni Gaudi’nin simgesel eseri olan Casa Batllo’nun ön cephesini tekrardan tasarlayarak dinamik bir ışık gösterisi ortaya koyan sanatçı Refik Anadol, eserinin hem de Barcelona’dan gerçek zamanlı iklim verilerini de kullanarak kelimenin tam anlamıyla yaşayacağını açıkladı.

Refik Anadol

Refik Anadol

Refik Anadol’un OpenSea’de gösterilen ‘Machine Hallucinations – Nature Dreams : AI Data Sculpture 2021 1/1’ adlı NFT eseri ise aralık ayında ‘mabu’ isminde koleksiyoner tarafınca ortalama 1.2 milyon dolara satın alınmıştı.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.