Uygar sanatın ustası Balkan Naci İslimyeli yaşamını yitirdi

Ressam, öğretim üyesi, sanat yönetmeni Balkan Naci İslimyeli, kanser sebebiyle 75 yaşlarında vefat etti.

Sanatçının ölüm haberini kardeşi Oya İslimyeli Ulutin toplumsal medyadan, “Canım ağabeyim Balkan Naci İslimyeli’yi kaybettik. Acım, üzüntüm tarifsiz. Ayakta duracak gücüm yok. Sevenlerinin ve sanat topluluğunun başı sağ olsun. Mekanı aden olsun” paylaşımıyla duyurdu.

Müzisyen Cihat Aşkın, toplumsal medya hesabından bir paylaşım yaparak, “Üzüntümüz büyük Sevgili dostum, büyük sanatçı Balkan Naci İslimyeli’nin vefatını derin bir üzüntü ile öğrendim. Kendisine Tanrı’tan rahmet ailesi ve sevenlerine başsağlığı temenni ediyorum” dedi.

Yazar Ayşe Övür, Twitter hesabından “Balkan Naci İslimyeli’yi kaybettik. Oldukca kıymet verdiğim bir sanatçıydı. İyi insanoğlu tek tek gidiyor. Üzgünüm. Anısı hep yaşayacak” mesajını paylaştı.

BALKAN NACİ İSLİMYELİ KİMDİR?

Balkan Naci İslimyeli 1947’de Adapazarı’nda hayata merhaba dedi. 1967’de Devlet Uygulamalı Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Fotoğraf Kısmı’ne girdi. 1972 senesinde aynı kurumdan birincilikle mezun oldu. 1973’te kuruma asistan olarak kabul edildi.

1975 senesinde Avusturya Hükümeti bursu ile Salzburg’ta litografi emek harcamaları yapmış oldu. 1977 senesinde Görsel Sanatlarda Ifade Öğesi Olarak Kurgu temalı yeterlilik tezini verdi.

1980-1982 yıllarında İtalyan Hükümeti’nin bursu ile Floransa Güzel Sanatlar Akademisi fotoğraf bölümünde emekler yapmış oldu. 1983’te sanatta yeterlilik mezuniyet belgesi aldı.

İslimyeli, New York’ta modern sanat üstüne emekler yapmış oldu. 1990 senesinde New York Üniversitesi’nde HagopKevorkian Yakın Doğu Emekleri Merkezi’nde konuk sanatçı olarak bulunmuş oldu. 1991’de Fulbright bursunu kazanarak N.Y.U. Güzel Sanatlar Fakültesi’nde çalışmalarını sürdürdü. 1996 senesinde profesör oldu.

Söz, Kabahat, Suret, Deja Vu, Matah ve Balkan Naci İslimyeli adlı altı sanat kitabı kaleme alan sanatçı, onlarca kişisel sergiye imza attı. Bunun yanında şiir ve öyküleri çeşitli dergilerde yayımlandı.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.