Avrupa Müze Ödül Töreni Estonya’da yapılmış oldu

Avrupa Müze Forumu (EMF/EMYA) tarafınca 45 yıldan bu yana verilen müze ödülü töreni, Estonya Ulusal Müzesinde düzenlenen zirvede yeni sahibini buldu.

Ödül töreni, Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis,Avrupa Müze Forumu Başkanı Jette Sandhal ve Avrupa çapında aralarında Türkiye’den Göbeklitepe, Van Urartu, Tunceli ve Ziraat Bankası müzelerinin de bulunmuş olduğu 27 değişik ülkeden 60 finalist müzenin iştirakı ile gerçekleşti.
Dünya’nın en prestiji müzelerinin yarıştığı sürecin final gecesinde konuşan Avrupa Müze Forumu Başkanı Jette Sandhal, şunları söylemiş oldu; “Bir müzenin amacına yetişmesi, koyduğu hedefe ve kararlılığına bağlıdır. Koleksiyonunun büyüklüğü yada verdiği pozitif tesir ile beraber, baş koydukları yolda özgüven ve fedakarlığın önemini bir kez daha gösterdi. Hepinizin bilmiş olduğu şeklinde müze oluşturmak, onu yaşatmak asla kolay değildir. Beklenmedik zorluklar ve engeller ile doludur. Ödüllerimiz ile bu yolculuğu başaran müzeleri görünür kılıyor ve kutluyoruz.”

2022 Yılı Avrupa’da Senenin Müzesi seçilen ‘Museum of Footwear and Industry Müzesi’ ödülünü, 2021 yılı sahibi Kenan Yavuz Etnografya Müzesi kurucusu Kenan Yavuz’un elinden aldı.
Zirveye hususi davetli olarak katıldıklarını belirten Kenan Yavuz “Dünya müzecilik anlayışına getirdiğimiz yeni görüş açısı, emsalsiz yapımız ve gelecek projelerimiz ile karşılaştığımız büyük ilgi bizi ülkemiz adına gururlandırdı.4 gün devam eden oturumlarda, müzemize hususi bir oturum imkanı tanındı ve Yönetim Kurulu Üyemiz Furkan Yavuz Keynote Speaker olarak sunum yapmış oldu. Sunumda müzemizi, Bayburt’u, Anadolu’muzun kadim kültürünü söyledi. Aldığımız pozitif geri dönüşler bizi fazlaca heyecanlandırdı. Birçok müzeden ortaklaşa iş teklifleri aldık ve katılımcıları 21 Mayıs tarihinde İstanbul Cemal Reşit Rey Konser salonunda yapacağımız gala gecemize çağrı ettik. Ülkemizi; böylesine kuvvetli bir sanat platformunda temsil etmenin bizlere verdiği gururu ve heyecanı kelimeler ile ifade etmek mümkün değil. Köyümüze bir toplumsal mesuliyet projesi olarak başlattığımız amatör bir aile çalışmasının, bu aşamaya gelmesine destek veren başta Kültür ve Gezim Bakanlığımıza, kurumlarımıza, emek harcama arkadaşlarımıza ve dostlarımıza müteşekkiriz” dedi.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.