Ali Özgentürk: Bari hakikat ölmesin

‘O filmleri ben yazdım’

Dün ‘Haftanın Portresi’nde Türk sinemasının ilk işçi temalı filmi olan ‘Karanlıkta Uyananlar’ın çekim hikâyesi yayımlandı. Öteki işçi temalı filmler, haberin içindeki foto galeri bölümünde yer aldı.

Yapımcı – senarist ve yönetmen Ali Özgentürk, foto galeride yer edinen ‘Kaygı’ ile ilgili bir bildiri göndererek şunları dile getirdi; “Kaygı’nin afişini de koymuşsun. Zamanı gerçeği belgelemek gerekir. ‘Kaygı’nin senaryo yazarı benim. O günlerde Yılmaz Cenup, katliam sebebiyle hapse girdi. Dağıtımcılar da afişte Yılmaz Cenup’in adı olsun diye ısrar ettiler. ‘Senaryo: Yılmaz Cenup’ diye yazmak zorunda kaldılar. Filmi Şerif Gören yönetti, ona da sorabilirsin. Bari hakikat ölmesin.”

Gönderilmiş olduğu mesajın arkasından Ali Özgentürk’ü arayıp sormuş oldum; “Sizin yazdığınız senaryo, afişte iyi mi olur da Yılmaz Cenup’e atfedilir?”
Ali Özgentürk söyledi; “Filmin senaristliğini yazabilmek için 3 ay süresince pamuk işçiliği yaptım. Zihnimdeki hikâyeyi gözlemlerimle besleyip 3’üncü ayın sonunda senaryoyu tamamladım. Filmi aslına bakarsak Yılmaz Cenup yönetecekti fakat cinayetten dolayı hapsi girince yönetmenliği Şerif Gören üstlendi. Dağıtımcılar, afişte Yılmaz Cenup’in adının olmasıyla filmin daha çok ilgi göreceğini söyleyince yapabileceğim fazla bir şey yoktu. Hem filmin selâmeti hem de zor durumdaki bir arkadaşa yardım söz mevzusuydu.”

Ali Özgentürk ile konuşurken mevzu, ‘Sürü’ye geldi. Özgentürk, ‘Sürü’nün senaristliğinin Yılmaz Cenup’e değil, kendisine ilişik bulunduğunu söylemiş oldu. Bu filmin ‘senaryo yazım’ hikâyesi de ‘Kaygı’den değişik değilmiş. Cenup’in belirlediği ve birkaç cümleyle özetlediği hikâyeyi Ali Özgentürk senaryolaştırmış. Hapis yaşamı devam eden gene Yılmaz Cenup’in adının filmin izlenmesine daha çok katkı sağlayacağı düşünülmüş.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.