CHP'Lİ ÖZCAN, REZİL TAYYİP ERDOĞAN DEDİ

Okuduğunuz haber
REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ İÇİN FLAŞ KARAR

SAAT AYARLARI NASIL YAPILACAK

Anasayfa   /    Gündem    /    REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ İÇİN FLAŞ KARAR

REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ İÇİN FLAŞ KARAR

Rektörlük seçimleri için flaş karar

GÜNDEM      30 Ekim 2016 - 03:01     0

REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ İÇİN FLAŞ KARAR
 Son zamanlarda sıkça gündeme getirilen "Rektörlük Seçimleri" 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 85 inci maddesi ile kaldırıldı.
 
01 Ağustos 2016 tarihli haberimizde bu konuyu ele almış ve Rektörlük seçimlerinin iptal edilerek doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından atama yapılması ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etmiştik. Yaklaşık üç ay sonra tahminimiz doğru çıkmıştır.İŞTE YAPILAN YASAL DÜZENLEME :
 
MADDE 85- 2547 sayılı Kanunun 13 üncü maddesinin (a) fıkrasının birinci paragrafı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
 
"Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanır. Bir aylık sürede önerilenlerden birisinin atanmaması ve Yükseköğretim Kurulu tarafından, iki hafta içinde yeni adaylar gösterilmemesi halinde Cumhurbaşkanınca doğrudan atama yapılır. Rektörün görev süresi 4 yıldır. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilirler. Ancak aynı Devlet üniversitesinde iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz. Rektör, üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü tüzel kişiliğini temsil eder. Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör, mütevelli heyetinin Yükseköğretim Kuruluna teklifi ve Yükseköğretim Kurulunun olumlu görüşü üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanır."
 
MADDENİN ESKİ HALİ: Madde 13 - a) Devlet üniversitelerinde rektör, profesör akademik unvanına sahip kişiler arasından görevdeki rektörün çağrısı ile toplanacak üniversite öğretim üyeleri tarafından seçilecek adaylar arasından Cumhurbaşkanınca atanır. Rektörün görev süresi 4 yıldır. Süresi sona erenler aynı yöntemle yeniden atanabilirler. Ancak iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz. Rektör, üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü tüzel kişiliğini temsil eder. Rektör adayı seçimleri gizli oyla yapılır. Oy veren her öğretim üyesi oy pusulasına yalnız bir isim yazabilir. Birinci toplantıda öğretim üyelerinin en az yarısının hazır bulunması şarttır. Bu sağlanamadığı takdirde toplantı 48 saat ertelenir ve nisap aranmaksızın seçime geçilir. Bu toplantıda en çok oy alan altı kişi aday olarak seçilmiş sayılır. Yükseköğretim Genel Kurulunun bu adaylar arasından seçeceği üç kişi Cumhurbaşkanlığına sunulur. Cumhurbaşkanı, bunlar arasından birini seçer ve rektör olarak atar. Yeni kurulan üniversitelere rektör adayı olarak başvuran profesörler arasından Yükseköğretim Genel Kurulunun seçeceği üç aday Cumhurbaşkanlığına sunulur. Cumhurbaşkanı, bunlar arasından birini seçer ve rektör olarak atar. Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör adaylarının seçimi ve rektörün atanması ilgili mütevelli heyet tarafından yapılır.
 
DEĞERLENDİRME
Bu düzenlemeden sonra, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış öğretim üyeleri YÖK'e başvuru yapacak ve yapılacak değerlendirme sonrasında YÖK tarafından üç aday Cumhurbaşkanlığına atanmak üzere önerilecek.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ

Dineks Led