Abant Tv'ye Yine Ceza Kesildi

Okuduğunuz haber
İNAN KALAYCI'DAN ŞOK İFADELER

Sabah Namazında Camide Buluşuyorlar

Anasayfa   /    BOLU HABERLERİ    /    İnan Kalaycı'dan Şok İfadeler

İnan Kalaycı'dan Şok İfadeler

Fetö itirafçısı İnan Kalaycı, Ak Parti İl Başkanı ve İş adamları hakkında şok ifadeler kullandı.

BOLU HABERLERİ      30 Ocak 2018 - 01:03     11

İnan Kalaycı'dan Şok İfadeler

         FETO/PDY Terör Örgütü’nün Bolu yapılanması için hazırlanan Çatı İddianamesi’ndeki sanıklar hakkında itirafçı olarak ifade verdi. İnan Kalaycı ifadesinde, halen AK Parti İl Başkanı olan Nurettin Doğanay’ın da Zaman Gazetesi’nin tirajını artırmak için yapılan toplantılarda baş rollerde olduğunu doğruladı. Kalaycı örgüt içindeki sohbet toplantılarından, toplanan himmet paralarına kadar bir çok  konuda konuşarak mahkeme heyetine bilgi verdi. 

 

          FETO/PDY terör örgütünün Bolu yapılanması için hazırlanan Çatı iddianamesindeki sanıkların yargılanmasına devam edildi. Amerika’da yaşarken bu yapıyla tanıştığını söyleyen ve itirafçı olan İnan Kalaycı, Çatı İddianamesi’nde tanık olarak dinlendi.

        Başka bir iddianamenin sanığı olan İnan Kalaycı, cemaat sohbetlerinden toplanan himmet paralarına kadar bildiklerini aktardı.

        “Kesilen kurbanların kellesi sucuğa dönüştürülürdü”              

        Ticaretini geliştirmek cemaat adı verilen yapının elemanlarıyla tanışmaya başladığını söyleyen Kalaycı, “Uzun süre yurt dışında yaşadıktan sonra Türkiye'ye döndüm. Ailemle olan bir takım problemlerim nedeniyle burada başka bir çevre edinmeye çalıştım. Bu aşamada benimle irtibata geçen herkesle bu doğrultuda tanışıklığımı geliştirdim. Daha önce alınan ifadem sırasında paralel yapıya mensup olduğu iddia edilen şahıslarla olan irtibatlarımı da samimiyetle aktardım. Bolu'ya geldiğimde turizm sektörü ile ilgilenmeye başlamıştım. Babamla aramdaki problemler nedeniyle Onurlu Yapının sahibi Mustafa Onur bana destek olmaya başlamıştı. Onun yönlendirmesi ile bir takım şahıslarla tanıştım. Mustafa Onur beni ticaretimi geliştirebileceğimi söyleyerek Adnan Daylan'la tanıştırdı. Böylelikle Highway isimli alışveriş merkezinde bulunan Mengen Sofrası isimli işletmenin üst katında düzenlenmekte olan yemekli cemaat sohbetlerine beni de davet ettiler. 2012 Yıllarına denk gelen bu dönemde bu toplantılara Adnan Daylan, Mustafa Onur, Selman Akkaya, Erol Altıntaş, Ahmet Polat Önel, Ömer Baday ve Emre Altındal isimli şahıslar iştirak etmekteydi. Genel olarak ticaretle alakalı şeyler konuşulur, hasbıhal edilirdi. Ahmet Polat Önel bir takım kitaplardan dini bilgiler okurdu. Bu toplantılarda kağıtlar dolaştırılarak, herkesin vereceği himmet miktarı belirlenirdi. Daha çok emri vaki ile bu iş halledilirdi. Fakat daha sonra bu para başka birisi tarafından toplanırdı. Bu iş için benim yanıma sık sık Emre Altındal'ın geldiğini hatırlıyorum. Kurban yardımlarında toplanan hayvanların kelle kısımlarının esnaf olan Uğur Akdaş isimli şahsa verildiği ve burada sucuğa dönüştürülerek cemaat evlerine dağıtıldığına yönelik beyanımda doğrudur. Uğur Akdaş'ı ben şahsen tanımam. Fakat bu bilgiye sahibim. Kendisinin örgüte mensubiyeti konusunda da doğrudan bir bilgim yoktur.

 

       “Selman Akkaya renkli bir kişiliğe sahipti”

        Selman Akkaya'nın renkli bir kişiliğe sahip olduğuna yönelik beyanım doğrudur. Şahsın grup içerisindeki pozisyonunun ne olduğu konusunda fazlaca bir bilgiye sahip değilim. Erol Altıntaş'ın bu toplantılara katılan ve rahat tavırları olan biri olduğuna yönelik beyanım ile Ömer Baday isimli şahsa ilişkin beyanlarımda doğrudur. Murat Aktaş isimli şahsı, Polat A.Ş.'nin muhasebe işlerini yapan kişi olarak tanırım. Bana Bank Asya'dan kredi kartı çıkarıp veren kişi bu şahıstır. Hatta kredi kartı çıkarıldıktan sonra evrakları getirip daha sonradan imzalatmıştı. Şahsın bahsetmiş olduğum pozisyonu dışında örgüt içerisinde başkaca bir görevi bulunup bulunmadığını bilemiyorum”

 

         “İftar sonrası cemaat toplantıları düzenleniyordu”       “Ben kollukta alınan ifadem sırasında Yıldız Otel'de 2011-2012 yıllarında iftar sonrası cemaat toplantıları düzenlendiğini söylemiştim. Bu beyanlarım doğrudur. Bu toplantıya katılan şahısların bir çoğunu doğrudan tanımam. Ancak ifadem sırasında gösterilen resimlerden bu şahısları teşhis ederek beyanda bulundum.  Söz konusu toplantılara İbrahim Ergül, Abdullah Onur, Ahmet Nuri Gürsoy, Ahmet Nuri Çelebi, Ali Coşkun, Hasan Umur, İsmail Hakkı Özmen, İsmail Coşkun, Kadir İnceçıldır, Mehmet Gökçek, Murat Aktaş, İsmail Fırat, Muzaffer Karagülle, Raşit Doğan Enhoş, Selman Akkaya, Şafak Teke ve Adnan Acar isimli şahısların katıldığına yönelik beyanlarım doğrudur.

        “Zaman Gazetesi’nin tirajının artırılmasına yönelik toplantılar yapıldığına yönelik beyanlarım doğrudur”       

          Şan Kırtasiye isimli işyerinin karşısındaki sokakta bulunan erkek öğrenci yurdunda 2012 yıllarında Zaman Gazetesinin tirajının artırılmasına yönelik toplantılar yapıldığına yönelik beyanlarımda doğrudur. Bu toplantıya burada bulunan sanıklardan Cuma Kartal ve Emrullah Sarı'nın katıldığını hatırlıyorum. Bu yöndeki beyanım doğrudur.

        “Cuma Kartal 2015 yılındaki genel seçimlerde sol tandanslı bir parti için oy istemişti”

         Tanığa, paralel yapılanmaya ilişkin temas ettiği kişiler arasında belli bir hiyerarşi sezinleyip sezinlemediği soruldu. Tanık Kalaycı “Ahmet Polat Önel, toplantılarda sohbeti yapan kişiydi. Dolayısıyla bir başkanlık sıfatı bulunmaktaydı. Ancak bu şahsın il imamı olup olmadığı konusunda doğrudan bir bilgim yoktur. Bununla birlikte durumunun diğerlerine göre bir farklılık arz ettiğini söyleyebilirim. Cuma Kartal zannedersem, Ahmet Polat Önel'den sonra gelmişti. Benim tesisime gelip, 2015 yılındaki genel seçimlerde sol tandanslı bir parti için oy istemişti. Hatta bu görüşme sırasında telefonlarımızı alıp başka bir yere koymak suretiyle kendince bir önlem ortaya koymuştu. Bu durum beni rahatsız etmişti. Şahsı bu vesile ile tanırım. Geldiği esnada yanındaki şahısların başındaydı. Fakat il imamlığı sıfatı bulunup bulunmadığını bilemiyorum.

        "Ticaret Odası’nı ele geçirmemiz lazım"

         Lüzum üzerine tanığa, önceki beyanı okunup hatırlatılmak suretiyle ticaret odası ile ilgili soruldu. Kalaycı “Ben Türkiye'ye yeni geldiğimde, Ticaret Odası’nın benim yapmış olduğum işle alakasını kurmaya çalıştığım bir dönemde ifademde isimlerini zikrettiğim içlerinde Harun Savcı, Selman Akkaya ve İbrahim Ergül'ün de bulunduğu şahıslar, aralarında "Ticaret Odası’nı ele geçirmemiz lazım" şeklinde konuşmuşlardı. Bu yöndeki beyanım doğrudur” dedi.

 

         “Kulak misafiri olduğum için ifademde bahsettim”

          Tanığa sanık Dursun Zorlu'nun savunması okunarak örgütle ilişkisi soruldu: Tanık “Ben Dursun Zorlu'yu işletmemizdeki hayvanların zaman zaman işi gereği kontrol etmesinden dolayı tanırım. Adı geçen şahsın cemaate yakın olduğu ve laf söyletmediğine yönelik genel bir söylenti dolaşmaktaydı. Ben bu söylentiyi kulak misafiri olduğum için ifademde bahsettim. Daha doğrusu bu şahsı bir ara araştırma gereği duydum. Sık gelip gitmekteydi. Soruşturduğum şahıslar, şahsın malum yapıya yakınlığından bahsettiler. Ben doğrudan şahsın kendi ağzından bu yönde bir söz yada telkin duymadım” dedi.

 

        Rezervasyonu Mustafa Onur yaptırmıştı               

        13/01/2014 tarihinde demokrasi platformu adı altında şahsına ait otelde gerçekleştirilen açıklamanın içeriğinin ne olduğunu ve bu açıklamaya kimlerin iştirak ettiği soruldu. Kalaycı “Ben yapılan açıklamanın rezervasyonunu yaptıran kişinin Mustafa Onur olduğunu hatırlıyorum. Konuşmayı yapan kişi de Erol Altıntaş'tı. Ancak katılan diğer şahısları hatırlamamaktayım. Konuşmanın ve açıklamanın içeriğini daha sonra basıdan öğrendim. Zaten mevzu siyasi içeriğe dönüşünce ben tesisten ayrılmıştım. Açıklamaya ilişkin platformun hazırlanması aşamasında da şahitlik etmedim. Dolayısıyla bu açıklamaya kimlerin destek verdiğini hatırlamıyorum”dedi.

        Kalaycı Murat Aktaş tarafından kendisine Bankasya hesabı açtırıldığını söyleyerek, “Ben, bana kredi kartı ve banka hesabı açtıran kişinin şuan huzurda bulunan Murat Aktaş olduğunu hatırlıyorum. Bu şahsı da Yıldız Otel'deki organizasyonda gördüğümü söylemiştim. Fakat bu hususta yanılmış olabilirim”dedi.

         Nurettin Doğanay Zaman Gazetesi’nin tirajını artırmak için uğraş vermiş     

        İnan Kalaycı ifadesinde Halen AK Parti İl Başkanı olan Nurettin Doğanay’ın da Zaman Gazetesi’nin tirajını artırmak için yapılan toplantılarda baş rollerde olduğunu doğruladı. Sanık Emrullah Sarı'nın Zaman Gazetesi toplantıları ile ilgili olarak İnan Kalaycı ifadesinde; “Ben 2012 yılında Zaman Gazetesi’nin tirajının artırılmasına ilişkin toplantının hangi ayda yapıldığını hatırlamıyorum. Toplantıya 3, ya da 4 kişinin katıldığını bilirim. Ben Nurettin Doğanay'ı doğrudan tanımam. Gösterilen fotoğraflardan bu kişinin Nurettin Doğanay olduğu doğrudur” dedi.

 

          Erol Altıntaş ile Metin Yılmaz samimiyeti

          Sanık Erol Altıntaş'ın talebi ile sohbet toplantılarının içerikleri soruldu. Kalaycı: “Ben bahsetmiş olduğum toplantılarda ülkenin ve Anayasal düzenin ele geçirilmesine ve değiştirilmesine yönelik herhangi bir sohbete şahit olmadım. Erol Altıntaş'la 4, ya da 5 kez bir araya gelmişizdir. Daha çok Highway'de bahsettiğim toplantılarda bir araya gelmişizdir. Ben zaten ifade ettiğim gibi himmet adı altında doğrudan para toplandığını görmedim. Ben bahsettiğim Highway toplantılarında Erol Altıntaş'ın Metin Yılmaz'la yan yana oturduklarını ve samimi olduklarını ifade etmek isterim. Ben basın toplantısı için işletmeme geldiğini hatırlıyorum. Başkaca işletmeme uğrayıp uğramadığı konusunda anımsadığım herhangi bir husus yoktur. Ben bu açıklama öncesinde Erol Beyle görüşmedim. Geleceğinden de haberim yoktu. Stantın hazırlanması konusunda herhangi bir etkisinin olup olmadığını bilemiyorum” dedi.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

Toplam 11 yorum yapılmış.

Abdullah
İnan kalaycı yı biraz tanıyan biri olarak bildiklerini samimi olarak paylaştığına inanıyorum. Cesaretinden dolayı tebrik ederim. Acaba bu ifadeden sonra babası ne düşünüyor. Saygılarımla
4 Hatfa önce
vatandaş
yok bir birlerinden farkları biz millet olarak ahlaken kendimizi ve etrafımızdakileri düzeltmedikçe bu günler daha iyi günlerimiz diyeceğiz benden söylemesi
4 Hatfa önce
vatandaş
a k p 2019 göremeyecek böyle devam ederse diyorum üstelik sadece ben demiyorum başka da bişi demiyorum bizler hak ettik gerçi bundan iyi si yok diye oy verdik müstehak bize hiç bir partı benim oyumu hak etmiyor şu saatten sonra
4 Hatfa önce
Abdullah
İnan kalaycı yı biraz tanıyan biri olarak bildiklerini samimi olarak paylaştığına inanıyorum. Cesaretinden dolayı tebrik ederim. Acaba bu ifadeden sonra babası ne düşünüyor. Saygılarımla
4 Hatfa önce
YONETIM
AK PARTI KENDINI BITIRMEK ICIN ELINDEN GELENI YAPTI BIRINCI GOLCUK IKINCI BU OLAYLAR DAHA ARTIK AK PARTI ICIN KENDINI YORAN AL TABAKAYI BULAMAZSINIZ ONU GEÇİN.
4 Hatfa önce
Ayzekkk
öyle bir başlık atmışsınız ki haberin tamamını okumayan Nurettin doğanayı fetöcü ilan eder. 2012 yılında yapılmış olan bir iş için suçlama tarzındaki bu başlık kul hakkıdır. 17-25 aralık süreci safını belirleme tarihidir
4 Hatfa önce
AK PARTI
DOĞANAY BUNLARA CVP VERMELISIN
4 Hatfa önce
ak partılı
nurettın doganay bunlara cevap vermelısın. yenıden secılmemen lazımdı zaten suphelerımde dogru cıktı yalansa aksını ıspat etmelisin
4 Hatfa önce
şenol karacasulu
diyorız hep eski ve yeni akpli yöneticiler yüzde doksan dokuzu fetocu diye bunu m alan. b velioglu gazeteciler de biliyor ama cesaret edip açıkça bu isimleri yazamıyorlar mahkemeler de reisden korkusuna bu kişilere dokunmyor. birde 2019 seçim sonrasını görelim bu vekiller başkanlar yöneticiler fetodan tutuklanacakmı. sanmıyorum
4 Hatfa önce
kemal
bu nasıl iş Nurettin Doğanay Ak Parti başkanı değilmi
4 Hatfa önce
Murat
4 Hatfa önce

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ

Dineks Led