TARSİM’in Kapsamı Genişletildi

Okuduğunuz haber
MUDURNU'DA KONAKLAR BUNAKLAR YAZISI SES GETİRDİ

Eski Başkan İzini Verenin Kendi Olduğunu Unuttu

Anasayfa   /    BOLU HABERLERİ    /    Mudurnu'da Konaklar Bunaklar Yazısı Ses Getirdi

Mudurnu'da Konaklar Bunaklar Yazısı Ses Getirdi

Mudurnu bu iki konu üzerinde yoğunlaşmış durumda

BOLU HABERLERİ      22 Ocak 2018 - 19:17     1

Mudurnu'da Konaklar Bunaklar Yazısı Ses Getirdi

Mudurnulu vatandaşlar son günlerde sosyal medya üzerinde Mudrunu’ya yapılan Toki’ler ile Burj AL Babas isimli termal yatırımlarını tartışıyor. Vatandaşlar, Al Babas’ın doğa katliamı yaptığını, orman içlerine doğru tesisi genişlettiklerini iddia ediyor. Bu yaşanlara Belediye Başkanı Mehmet İnegöl’ün neden sessiz kalması da tepki topluyor.

 

Mudurnu sayfasında emekli 1.sınıf emniyet amiri Güray Önal, Mudurnu üçüncü etap TOKİ konutları ve Burj Al yatırımı hakkında değerlendirmeler yaptı.

 

Güray Önal’ın yazısı;

 

MUDURNU’DA

KONAKLAR VE BUNAKLAR

 

Birinci etap 128, ikinci etap 150 ve derken geçtiğimiz eylül ayında tamamlanarak teslim edilen 496 konutlu üçüncü etap Toki konutları, Mudurnu muza hayırlı olsun.

Üçüncü etap toki konutlarına bende yazıldım. Bu vesileyle de 2017 yılında kura çekimi, binaların teslimi, elektrik su bağlantıları vs. sebeplerle birkaç kez gittim. Evimizi düzenleyip oturulabilir şekle getirdikten sonra on gün kadar kaldık. Dışarıda kar yağarken yeni kaloriferli evimizde, özlediğimiz çocukluğumuzdaki kış aylarının duygularını tekrar yaşadık. Her şey ne kadarda güzeldi.

Ancak;

Bir akşamüstü deve köprüsünden geçip üst yoldan, eski evimize eşya almaya giderken gördüğüm manzara sevincimi tarifsiz bir hüzne dönüştürdü. Yol boyunca görmeye alışkın olduğum simalar nereye gitmişlerdi? Pencereler niçin kapalı, ışıkları neden yanmıyordu? Ömer paşalar, Serezler, Eresiller, Kavaslar, Şavkı beyler, Kadiller, Kalın boyunlar, , Kamberler, Alaybeyler, Ağabeyler, Musa paşalar ve daha niceleri, nereye gitmişlerdi?

Uzakta görünen motorcu Osman’ın dükkânı dışında her yer karanlık ve her yer sessizdi. Bir zamanlar tüm acıların ve sevinçlerin paylaşıldığı, kadınlarımızın kapı önlerinde oya işleyip sohbetler ettiği, çocuk çığlıklarının yankılandığı sokaklarımız boş, sahiplerini arayan kedi ve köpekler şaşkındı. Saat kulesinin 113 yıldan beri coşkuyla vuran tokmağı, akşam saat 6 yı sanki isteksiz çalıyordu.

Mahallemizde Boşnakların Tahsin, Ebderimlerin Bilal, Kardeşim Emin ve motorcu Osman dışında erkek kalmamış. Osman ve Bilal’in eşleriyle Kerimlerin Naile Hanım ve Kereker Deresinde tek başına oturan Malakların Fatma teyze dışında da bayan kalmamıştı.

Teyze bu ne hal? Mudurnu’ya ne oldu? Dedim.

Oğlum söylenenleri duymadın mı “Mudurnu’da sadece konaklarla bunaklar kaldı” dedi.

İşte o zaman kafama dank etti. Osmanlı dönemindeki ticari canlılığı ile ürünleri İstanbul ve hatta Hindistan da satılan, komşu ilçe pazarlarına hükmeden Mudurnu da 1990 yılında baş gösteren işsizlik, başta Bolu olmak üzere büyük şehirlere yapılan göçün sebebi olmuştu. Şimdiki iç göçün sebebi ise, Toki’nin evleriydi.

Sahi niçin taşınıyorduk? Toki Mudurnu için çok mu elzemdi? Kime sorduysam -“tek iyi tarafı kalorifer” dedi. Mudurnu’nun zor iklim şartlarında toki evlerine taşınmanın en büyük gerekçesi, şüphesiz kaloriferli sıcak evleri, olmuştur.

Nevzat Anlıtan arkadaşımın Mudurnu belediye başkanlığına adaylığını açıkladığı dönemdeki vaatlerinden birisi de kaplıca sularının her eve ulaştırılarak, ısınma ve banyoda kullanılması idi. Keşke böyle olsaydı. Kendi sıcak suyumuzu kendimiz kullansaydık da, evlerimizi terk etmeseydik. Ama öyle olmadı. Sıcak sularımızı “Burj Al Babas “ ile Sarot Country’ e sattık ve ihanetin en büyüğünü yaptık. Hepimize geçmiş olsun.

Burj Al Babas’ın kültürümüze uymayan O hilkat garibesi kuleli evlerinde, kaplıca suyuyla yıkanan “Arap kızları camdan bakarken”, biz de seyredeceğiz.

Toki binalarına taşındığımız 2017 Eylül ayı, Mudurnu tarih ve kültürünün, örf ve adetlerinin değişim yılı olarak yerel tarihine yazılacaktır. Mudurnu ya has gelenek ve göreneklerimiz Arap kültürünün de etkisiyle bozulacak ve belki de yapılacak evliliklerle akrabalık ilişkilerimiz de olacaktır.

Allah sonumuzu hayır etsin.

Şimdi Mudurnu halkı, Musalla mahallesi Köse Pınarındaki Toki konutlarında, alışkın olmadığı Apartman kültürüne ve site yönetimi kurallarına alışmaya çalışıyor. Kura ile belirlenen komşularını tanımaya çalışıyor. Apartman müşterek sahası koridorlarda çıkarılan ayakkabılara, ayakkabı kokularına, koridorlardaki çocuk arabaları ve gece geç saatlerde duyulan matkap sesleriyle yeni bir hayata ayak uydurmaya çalışıyor.

Yatırım amacıyla ev aldığını söyleyen bir vatandaş “-aldım başıma bela ettim, kiracı bulamıyorum” derken, “-kalorifer parasını ödesin, bedavaya otursun” diyenler de var, hayatlarından son derece memnun olanlarda.

Geçtiğimiz ay, dördüncü etap toki konutlarının ihaleye verildiği haberini aldık. Ticaret merkezi ve okulu ile beraber 488 daire kapasiteli olacakmış. Şimdiden hayırlı olsun.

Olan olmuş. Artık, eski tarihi kasabamızı kurtarmak için yapılacak şeyleri düşünme zamanı gelmiştir. Bu konuda idarecilerimize ve sivil toplum örgütlerine, özelliklede belediyemize büyük iş düşüyor. Bence yapılacak şey Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ve ev sahiplerininde katkısıyla boşalan tescilli tüm evlerin Safranbolu misali, konak, pansiyon ve resteurant olarak turizme kazandırılmasıdır. Kültürel mirasımız bu evleri koruyup gelecek nesillere en güzel şekilde intikal ettirmek, turizme kazandırmakla olacaktır. Bu konuda Toki’ nin desteğin inde alınabileceğini öğrendim. Bu yardımlardan istifade etmeliyiz. Yaşadığımız Mudurnu muz Allahın bir lutfü olarak gölü, kaplıcaları, ormanı ve tarihi zenginlikleriyle adeta cennetten bir köşedir. İstanbul ve Ankara’ya olan coğrafi yakınlığımızı fırsata çevirerek, tur şirketlerinin yönünü Mudurnu’ya çevirtmek zamanıdır. Abant bütün güzelliği ve cömertliği ile bizi bekliyor. Artık kaybettiklerimizi toplamanın ve Abant’a gelen turisti sahiplenmenin zamanı gelmiştir. Bunları genlerimizdeki Ahilikten gelen yeteneğimiz ve çalışkanlığımızla yapabiliriz.

Haydi, yarenler, iş başına...

GÜRAY ÖNAL

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

Toplam 1 yorum yapılmış.

TURHAN
ÇOK GÜZEL KALEME ALMIŞSINIZ MAHALLEDE ( HAYDİ UŞAKLAR AKŞAM OLDU SİZİN EVİNİZ YOKMU GİDİN EVİNİZE) DEDİRTECEK NE ÇOCUK KALDI ,NEDE BU SÖZÜ SÖYLEYECEK BÜYÜK ,İŞTE NERELERDEN NERELERE GELDİK. SADECE ANILAR EN GÜZELİDE HATIRLANMAK.
1 Ay önce

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ

Dineks Led