Bolu'ya Siirt'ten Tepki Çeken Atama

Okuduğunuz haber
MİLLİ EĞİTİM BUNU YAPARSA OLUR MU

Aslan Çıracı Hakkında Çok Sert Açıklama Yaptı

Anasayfa   /    BOLU HABERLERİ    /    Milli Eğitim Bunu Yaparsa Olur mu

Milli Eğitim Bunu Yaparsa Olur mu

Kapatmada bile kanun tanımadılar

BOLU HABERLERİ      27 Ocak 2018 - 00:48     5

Milli Eğitim Bunu Yaparsa Olur mu

Mengen’de ki kaçak kız ve erkek öğrenci pansiyonlarından olan ZS BİLHAN PARK kız öğrenci pansiyonuna 17.01.2018 tarihinde Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce ve Valilik oluruyla kapatma işlemi yapılmıştı. Ancak Kapatılma maddesi çok enteresan. Çünkü yönetmeliğin geçici madde 2 - 5. Bendine göre kapatılmış.

Peki, yönetmelik geçici madde 2 – 5. Bent ne diyor?

(5) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen yetkili idareden otel, motel, pansiyon ve benzeri konaklama tesisi ruhsatı aldığı halde öğrenci barındırma hizmeti veren öğrenci yurdu, öğrenci pansiyonu, öğrenci apartları, öğrenci stüdyo daireleri gibi çalıştırılan yerler bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde il veya ilçe millî eğitim müdürlüğüne ek-1’de yer alan özel öğrenci barınma hizmetleri kurumu açacaklar için başvuru formuyla kurum açmak üzere müracaat ederler. Bir ay içinde gerekli başvuruyu yapmayan ve 30/9/2017 tarihine kadar bu Yönetmelik hükümleri doğrultusunda kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı almayan yerler 5442 sayılı Kanun hükümleri uyarınca valilikçe kapatılır.

Yani adı geçen ZS BİLHAN PARK A.Ş. Milli Eğitim Bakanlığı’na yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra bir ay içinde başvuru yapmadığı için kapatılmıştır denmek istenmektedir. ZS BİLHAN PARK 02.06.2017 tarihinde 8164156 evrak numarasıyla başvuru yapmadı mı? (Başvuru belgesi aşağıda belirtildiği gibidir.)  Orada kaçak öğrenci barındırdığı için soruşturma açılıp Valilik makamınca kapatılması uygun görülmedi mi?. Konuyla alakalı İlgili maddeden kapatılmış olsa Belediye’den almış olduğu İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı’nın iptal olması ve 20 Asgari ücret ceza ödemesi gerekir. Bu düpedüz DEVLETİ KANDIRMAKTIR VE ZARARA UĞRATMAKTIR!

 

Hâlbuki kaçak erkek öğrenci pansiyonunun ruhsatlandırma çalışmalarını da yakından takip etmekteyiz. Bu konularda da ilgili yangın yönetmeliği ve Özel Öğrenci Barındırma Hizmetleri Yönetmeliği ilgili maddeleri gayet açıktır. Binaların yangından korunmasına dair yönetmelik 43. Madde – 2.bent ve 41. Madde – 8.bentlerine ve Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği 5. Madde - 4., 5. Ve 6. Bentlerine ve daha bir çok maddeye bakmanızı tavsiye ederiz.

 

ZS Bilhan Park’ın kapatılması ve uygulanması gereken madde yönetmeliğin 5. Maddesinin 6. Bendi olan (6) Kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenmeden her ne ad altında olursa olsun öğrenci barınma hizmeti veren yerler ile öğrenci ibaresi kullanılarak faaliyet gösteren barınma yerleri açılamaz ve işletilemez. 14/7/2005 tarihli ve 2005/9207 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik uyarınca yetkili idareden otel, motel, pansiyon ve benzeri konaklama tesisi ruhsatı alarak bu Yönetmelik kapsamında öğrenci barınma hizmeti veren veya öğrenci yurdu, öğrenci pansiyonu, öğrenci apartları, öğrenci stüdyo daireleri gibi işletilen ya da tabelasında öğrenci ibaresi bulunduran yerlerin işyeri açma ve çalışma ruhsatları yetkili idare tarafından iptal edilir. Bu yerler, ruhsatı veren yetkili idarece işlem yapılmaması veya ruhsatlarının bulunmaması halinde 10/6/1949 tarihli ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu hükümleri uyarınca valilikçe kapatılır. Veya 15.08.2017 tarihinde yayımlanan kanun hükmündeki kararnamedir. İkisi de birbirinin bağlayıcısıdır. 15/08/2017 tarihinde yayımlanan KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME kapsamında Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları Ve Aşevleri Hakkındaki Kanuna Ek Kanun’un “ (Ek fıkra: 15/8/2017-KHK-694/19 md.) “Yurt ve benzeri kurumlar, ortaokul, ortaöğrenim ve yükseköğrenim öğrencilerine barınma hizmeti vermek amacıyla açılır ve bu Kanun ile 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 13 üncü maddesine göre işyeri açma ve çalışma ruhsatı alırlar. Öğrenim düzeyine göre barınma hizmeti verilecek öğrenciler ile bu hizmetin verilebileceği kurumlar ve bu hizmeti sunacak gerçek ve tüzel kişilerin nitelikleri yönetmelikle belirlenir. Her ne ad altında olursa olsun, öğrenci barınma hizmetlerine ilişkin faaliyetlerin ruhsatsız yürütülmesi halinde brüt asgari ücretin yirmi katı idari para cezası uygulanır ve bu yerler valilikçe kapatılır.” denilmektedir.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

Toplam 5 yorum yapılmış.

Sadi ŞEYHAN
Tebrik ederim Yusuf kardeşim Ramazan abiye selamlar.
4 Hatfa önce
Yusuf cakir
Bu nedir allah aşkına, rezil adamlar. Kanını emin bu milletin. Gariban olsalar ne kacak yurt işletebilirler nede para cezasından kurtulurlar. Beter olun. Devletin gücü sadece gariban seyyar satıciya veya taştan ekmeğini çıkartmaya çalışana.
4 Hatfa önce
Cemal suncu
Gariban olsalar cezayı yerlerdi.
4 Hatfa önce
Kenan
Eğer bu ıdda doğruysa birilerinin başı fena belada.
4 Hatfa önce
Sendikaci
Nolmus adamlar sendikacılık yapmış. Hep yapıyolar zaten. 32.000 tl ceza mi kessinler şimdi.
4 Hatfa önce

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ

Dineks Led