2 Ev Kullanılamaz Hale Geldi

Okuduğunuz haber
MAHMUT ALAN CANLI BOMBALARI BEN GETİRDİM DEDİ

Tecavüzcüye Ceza Beklerken Ödül Önerdiler

Anasayfa   /    BOLU HABERLERİ    /    Mahmut Alan Canlı Bombaları Ben Getirdim Dedi

Mahmut Alan Canlı Bombaları Ben Getirdim Dedi

Canlı Bomba olayında şok ifadeler

BOLU HABERLERİ      18 Kasim 2016 - 11:08     0

Mahmut Alan Canlı Bombaları Ben Getirdim Dedi

Memleketim Bolu Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Elif Sarıhan’ın özel haberine göre, Paşaköy mahallesindeki canlı bombalara evin kiracıları yardım etmemiş. Verdikleri ifadelerde, Muhammed A. “bize ait dairede çıkan çatışma sonucu öldürülen ve örgüt mensubu olan şahısları tanımam”,  Ahmet Y. “o gece arkadaşına ders çalışmaya gitmiş”, Mazlum E. “eve örgüt mensuplarının geleceğini bilmiyordum”, Dilan D. “bana sormuş olduğunuz şahısları simaen tanırım. Bilal T. da görmüştüm fakat bir tanışıklığım yoktur”, Gıyasettin Ö. “evimizde öldürülen şahısları tanımam”, Atilla Yıldız ise “polis operasyonu başlattığında başka evde kalmak zorunda kaldım, olaylarla alakam yok” dedi.

 

Bu ifadelere sert çıkan K.G.T Dernek Başkanı Mahmut Alan “Hainler utanmasa polisten şikayetçi olacak. Ulan siz değimliydiniz A.İ.B.Ü.’sinde ellerinizde pkk çaputu olan  paçavra ile “devlet katil”, “polis gidecek özgürlük gelecek” diyen. Bolu Caddelerinde bazı derneklerle 1 mayıs veya nevruz gibi günleri bahane ederek porovokasyonları kim yaptı. Valla ifadelere bakılırsa bunlar masum. Fotoğrafta gördüğünüz atilla y. ben masumum diyor, bir bakın elinde neyin çaputu. Ben bile ifadeleri okuyunca kendimden şüphelendim, canlı bombaları ben mi? Getirdim ki diye” dedi.

 

Memleketim Bolu Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Elif Sarıhan’ın özel haberi aynen şu şekilde;

 

Bolu'nun Paşaköy Mahallesinde, özel harekat polislerinin operasyonu sonucu, 2 teröristin öldürüldüğü hücre evi baskınında, öldürülen teröristlere yardım ve yataklıkla suçlanan beşi tutuklu sekiz kişinin yargılanmasına 22 Kasım Salı günü Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

 

Özel Haber: Elif SARIHAN

 

 

      Bolu'daki hücre evi operasyonunda ölü ele geçirilen 2 terörist Serdar Kayardı ve Ömer Bayram’a  yardım ve yataklık ettiği iddia edilen 8 sanığın yargılanmasına 7 Ekim tarihinde Bolu ağır Ceza Mahkemesinde başlanmıştı. 27 yılla yargılanan sanıklar, öldürülen 2 teröristti tanımadıklarını söyleyerek haklarında ki iddiaları reddetmişlerdi.

 

Öldürülen teröristlere yardım ve yataklıkla suçlanan beşi tutuklu sekiz kişinin yargılanmasına 22 Kasım Salı günü Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek. Davanın 7 Ekim’de görülen duruşmasında şunlar yaşanmıştı;

 

 “    Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlayan davaya  tutuklu sanıklar Bilal T., Muhammed A. Giyaseddin Ö., Ahmet Y. Ve Mazlum E. cezaevinden getirilirken  sanık Nurettin A., İstanbul Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonunda, sanık Atilla Y. Bulanık Asliye Ceza Mahkemesi duruşma salonunda hazır edildi. Bu sanıklar SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ile duruşmaya bağlandı.

 

     Geçtiğimiz Nisan ayında Bolu Paşaköy Mahallesi Berberler sokakta bulunan 5 katlı bir apartmanın en üst katında terör örgütü PKK'ya ait olduğu öne sürülen hücre evine Ankara'dan gelen Polis Özel Harekat (PÖH) tarafından operasyon yapılmıştı. Operasyon sırasında çıkan çatışmada 2 terörist ölü ele geçirilirken bir Özel Harekat Polisi ise hafif yaralanmıştı. Evde yapılan aramalarda 2 kalaşnikof uzun namlulu silah, 2 tabanca, 2 el bombası, 2 kilogram civarında A4 tipi patlayıcı, 3 kilogram civarında C4 tipi patlayıcı ele geçirilmişti. Operasyonun ardından aynı evde kaldığı tespit edilen Ahmet Y. Mazlum E. Giyasettin Ö., Muhammed A. ve üniversiteden arkadaşları olduğu öğrenilen Bilal T. ‘silahlı terör örgütüne üye olmak, örgüte bilerek, isteyerek yardım etme, tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması’ suçlarıyla çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak Bolu T Tipi Cezaevine gönderilmişti. Ayrıca aynı apartmanda kaldığı tespit edilen Nurettin A., Dilan D., Atilla Y. ise adli kontrol şartıyla serbest kalmıştı.

 

     “BİZE AİT DAİREDE ÇIKAN ÇATIŞMA SONUCU ÖLDÜRÜLEN VE ÖRGÜT MENSUBU OLAN ŞAHISLARI TANIMAM”

 

      Bolu Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesinde haklarında açılan silahlı terör örgütüne üye olmak, örgüte bilerek, isteyerek yardım etme, tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması suçlarıyla hakim karşısına çıkan sanık Muhammed A. ifadesinde şunları söyledi; “ Ben üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Daha önce kollukta ve cumhuriyet savcısı huzurunda vermiş olduğum beyanımı tekrar ediyorum. Herhangi bir örgütle bağlantım bulunamamaktadır. Bilerek ve isteyerek terör örgüte yardım suçlamasını da kabul etmiyorum. Bana sormuş olduğunuz şahıslar Mazlum, Giyasettin ve Ahmet ev arkadaşlarımdır. Yaklaşık olaydan 3 hafta kadar önce bu eve taşındım. Arkadaşım Ahmet Y. bana evlerinde yer olduğunu söylemişti. Ben de ev kiramın artması nedeniyle kalacak yer aramaktaydım. Bu neden bu eve taşındım. Mazlum’u da uzaktan tanırdım. Giyasettin’i eve taşınana kadar tanımazdım. Bilal T. ile de merhaba etmişliğim vardır. Fakat kendisini yakinen tanımam. Yine Atilla Y.’i yalnızca maçlarda görmüş olamam nedeniyle tanımaktaydım. Olay günü bize ait dairede çıkan çatışma sonucu öldürülen ve örgüt mensubu olan şahısları tanımam. Bulunduğumuz eve geldiklerinden de haberdar değildim. Arkadaşım Giyasettin bana Bilal’in kız arkadaşını bizim evimize getireceğini söyleyerek evi bir iki günlüğüne boşaltmamızı istedi. Ben de bu neden arkadaşlarımızın yanına gitmiştim. Olaydan daha sonra haberim oldu. Bilal’in de bekar evi bulunmaktadır fakat niçin kız arkadaşını getirmek için bizim eve ihtiyaç duyduğunu bilenmiyorum. Söylediğim gibi hiçbir şekilde terör örgütü ile bağlantım, irtibatım bulunmamaktadır. Terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım ettiğim iddiası da doğru değildir. Suçlamaları kabul etmiyorum suçsuzum beraatıma karar verilmesini talep ediyorum” dedi.

 

     O GECE ARKADAŞINA DERS ÇALIŞMAYA GİTMİŞ!

 

     Sanık Ahmet Y. İse savunmasında; “ Örgüt üyesi olduğu belirtilen şahısların öldürüldüğü evde arkadaşlarım Muhammed, Giyasettin ve Mazlum’la kalmaktaydım. 5 Nisan’da Bilal’den  Giyasettin’e bir telefon geldi. Giyasettin bize Bilal’in kız arkadaşı ile eve geleceğini söyledi. Bizde bu nedenle evden ayrıldık. Ben zaten ders çalışmak için evden ayrılmayı düşünüyordum. Bende bu nedenle talebi kabul ettim. Arkadaşım Timur D.’nin evine gittim. Yine Giyasettin’de benimle birlikte bu eve geldi. O gece ders çalıştık. Ertesi gün birlikte takıldık. Akşam saatlerinde maç olduğu söyledin ve gidip maçı izlediğimiz sırada polis ekipleri etrafımızı çevirdiler. Yapılan GBT sorgulamasında Giyasettin’in sıkıntısı olduğunu söyleyip, onu alı koydular ve bizi bıraktılar. Evimiz uzak olduğu için o geceyi de arkadaşım Timur’un evinde geçirdik. Ertesi gün sabah basından evimizde çatışma yaşandığını öğrendim. Davet üzerinde karakola gittim. Terör Örgütü PKK ve KCK ile herhangi bir bağlantım, irtibatım bulunmamaktadır. Bugüne kadar eyleme veya toplantıya iştirak etmedim. Eve örgüt üyelerinin geleceğini hiçbir şekilde bilmiyordum. Sormuş olduğunuz Atilla Y., Dilan D. ve Nurettin A.’da tanırım, ama fazla samimiyetim yoktur. Suçsuzum beraatıma karar verilmesini talep ederim” diye konuştu.

 

     “EVE ÖRGÜT MENSUPLARININ GELECEĞİNİ BİLMİYORDUM”

 

     Sanık Mazlum E. duruşma salonunda yaptığı savunmada“ Olayın gerçekleştiği 18 nolu dairede arkadaşlarım Giyasettin, Muhammed ve Ahmet’le kalmaktaydım. 5 nisan Salı günü arkadaşım Giyasettin bana Bilal T.’nin kendisini aradığını kız arkadaşı ile eve gelmek istediğini söyledi. Ben de zaten ders çalışmak için Veysi isimli arkadaşıma gidecektim ve bu nedenle evden ayrıldım. O geceyi arkadaşım Veysi’de geçirdim. Ertesi gün arkdaşlarım Mehmet K., Seydo M.G. ve Nazif Ç. İle birlikteydim. Çarşamba gecesini onlarla geçirdim. Daha sonra evimizde örgüt mensuplarının bulduğu ve çatışma sonucu öldürüldüğü bilgisini aldım. Davet sonrası Karakola intikal etti. PKK, KCK yapılanması ile hiçbir ilgim ve alakam bulunmamaktadır. Bugüne kadar da herhangi bir suça iştirak etmedim. Eve örgüt mensuplarının geleceğini bilmiyordum. Gelen şahısları da tanımam. Öğrenim hayatım bitmek üzereydi, tutukluluk nedeniyle mağdur oldum. Beraatıma karar verilmesini talep ediyorum” dedi.

 

      “EVİMİZDE ÖLDÜRÜLEN ŞAHISLARI TANIMAM”

 

       Sanık Giyasettin Ö. ise savunmasında, “PKK/KCK yapılanması ile hiçbir bağlantım veya irtibatım bulunmamaktadır. Mazlum, Ahmet ve Muhammed ev arkadaşlarımdır. Bilal’i de okuldan tanırım. 5 Nisan saat 19:00’da Bilal beni aradı. Kız arkadaşı ile birlikte bize gelmek istediğini söyledi. Zaten arkadaşlarım ders çalışmak için evden ayrılma planı yapmıştı. Bende Bila’in talebi doğrultusunda evden ayrılma kararı verdim. Bilal’in kendi arkadaşları ile arası iyi olmadığı için bize gelmek istediğini düşündüm. Çünkü öncesinde tartıştıklarını biliyordum. Arkadaşım Ahmet’le birlikte Timur D. isimli arkadaşımızın evine gittik ve geceyi orada geçirdik. Ertesi gün geç saatlerde kalktım.6 nisan’da Bilal tekrar aradı ve eve gelmemizi istedi. Arkadaşlarımla iletişim kurdum. Herhangi bir ihtiyaçlarının olmadığını söylediler. Bu nedenle Çarşamba gecesi halı sahaya gittik. Orada olduğumuz sırada polis ekipleri gelerek beni alı koydular. Olayı da sonrasında öğrendim. Evimizde öldürülen şahısları tanımam. Evimize gelecekleri bilgisine de sahip değilim.  Ben Bilal’in kız arkadaşını getireceğini zannetmekteydim. Örgüt üyeliği suçlamasını kabul etmiyorum. Beraatıma karar verilmesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

     “O ŞAHISLARLA İRTİBATLI OLAN KİŞİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM”

 

      Savunmasında Sanık Bilal T., “Ben bu aşamada susma hakkımı kullanmaya devam etmek istiyorum. Huzurunda bulunan diğer sanıkların evde ele geçirilen örgüt mensubu ile herhangi bir bağlantılarının bulunmadığını ifade etmek isterim. Yine benimde öldürülen şahıslarla alakalı olarak iddianamede belirtilen şekilde bir irtibatımın olmadığını bu aşamada bilinmesini istiyorum. Asıl o şahıslarla irtibatlı olan kişi hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Daha sonrada bildiklerimi huzurunuzda anlatmak istiyorum” şeklinde konuştu.

 

     “AİLEM BU OLAYLAR NEDENİYLE OKULDAN ALDI”

 

      Sanık Atilla Y. ise “ Terör örgütüne bilerek, isteyerek yardım ettiğim iddiası doğru değildir. Bana isimlerini sormuş olduğunuz şahıslarla arkadaşım olmaları nedeniyle tanırım. Onlarında örgütle herhangi bir bağlantıları olduğunu duymadım. Bilal T. ise yalnızca halı saha maçlarından tanımaktaydım. Oturduğumuz 3 nolu dairesinin kontratını ben yapmıştım. Nurettin A. ile birlikte kalmaktaydım. Dilan D.  de geçici olarak yanımızda kalıyordu. Hafta da 3 gün halı sahada maç yaparız. Olay tarihinde arkadaşlarımı organize ederek halı sahaya gittik. Muhammed bacağının ağrıdığını söyleyerek oynamak istemedi. Orada bulunduğumuz sırada polis ekipleri gelip GBT sorgulaması yaptılar ve Giyasettin’ini alı koydular. Daha sonra evimize gitmek için yola çıktığımızda Paşaköy Mahallesindeki yolların polislerce tutulduğunu gördük. Bu nedenle evimize giremedik. Başka bir yerde kalmak zorunda kaldık. Ertesi gün evimize ulaştığımızda kapısının kırılmış olduğunu anladık. Üzerime atılı olan suçlamayı hiçbir şekilde kabul etmiyorum. Suçsuzum ailem bu olaylar nedeniyle okuldan aldı. Hakkımdaki adli kontrol tedbirinin de kaldırılmasını istiyorum” dedi.

 

      “ÖLDÜRÜLEN ŞAHISLARLA HİÇBİR İLGİMİZ YOK”

 

       Sanık Nurettin A. İse ifadesinde,  “ Dava da sanık yargılanmam yalnızca o apartmanda oturmaktan kaynaklanmaktadır. Bana sormuş olduğunuz şahısları tanırım. Onlarında örgüt üyesi olduklarına yönelik herhangi bir bilgim veya duyumum yoktur. Olay günü arkadaşlarla top oynamak için halı sahaya gitmiştik. Oraya polis memurları gelerek sorgulama yapmak istediklerini söylediler. Bu sorgu sonrasında Giyasettin’ini alı koydular. Evimize dönmek istediğimiz sırada yolların kapalı olduğunu söyleyerek buna müsaade etmediler. Bu aşamada da bilgi alma gayretlerimizden sonuç alamadık. Daha sonra davet üzerine karakola gittik. Öldürülen şahıslarla hiçbir ilgimiz yoktur. Bilal’i yalnızca halı sahadan tanırım. Beraatıma karar verilmesini talep ederim” diye konuştu.

 

      “3 NOLU DAİREDE ARKADAŞLARIM ATİLLA VE NURETTİN’LE BERABER KALMAKTAYDIM”

 

      Sanık Dilan D. İse “bana sormuş olduğunuz şahısları simaen tanırım. Bilal T. da görmüştüm fakat bir tanışıklığım yoktur. 3 nolu dairede arkadaşlarım Atilla ve Nurettin’le beraber kalmaktaydım. Olay günü halı sahada arkadaşlarım maç yapacaklardı. Ben de izlemeye gittim. Orada polis ekipleri gelip arama yaptılar. Dönmek istediğimizde yolların kapalı olduğunu gördük. Daha sonrada ertesi gün karakola davet edildik. Terör örgütüne bilerek, isteyerek yardım etme suçlamasını hiçbir şekilde kabul etmemekteyim. Buna ilişkin iddianamedeki soyut iddia dışında delil de bulunmamaktadır. Beraatıma karar verilmesini talep ediyorum.” şeklinde savunmasını yaptı.

 

       Alınan savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti , sanıklardan Bilal T., Giyaseddin Ö., Ahmet Y. Ve Mazlum E.’nin tutukluluk halinin devamına, sanık Muhammed A.’nın tahliyesine karar verdi.”

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ

Dineks Led