Çakıcı Trump'a Ağır Konuştu

Okuduğunuz haber
KIZ BİNASI KAPATILDI AMA ERKEK BİNASINDA HUKUKSUZLUK YAPILIYOR

Mesut Kulabaş Neden İntihar Etti

Anasayfa   /    BOLU HABERLERİ    /    Kız Binası Kapatıldı Ama Erkek Binasında Hukuksuzluk Yapılıyor

Kız Binası Kapatıldı Ama Erkek Binasında Hukuksuzluk Yapılıyor

Mengen'de "Her şey hukuka uygun" diyerek öğrencileri aylarca hukuksuz barındıran Bilhan Kız Öğrenci Pansiyonu hakkında karar verildi.

BOLU HABERLERİ      19 Ocak 2018 - 19:08     4

Kız Binası Kapatıldı Ama Erkek Binasında Hukuksuzluk Yapılıyor

MENGEN’DE ERKEK PANSİYONUNA ALELACELE RUHSAT VERİLDİ

Geçtiğimiz hafta haber yaparak Bolu ilimize duyurmuş olduğumuz Mengen İlçemizdeki kaçak öğrenci pansiyonları konusunda BOLU İl Milli Eğitim Müdürlüğü kız yurdunu kapatma kararı almış, ancak erkek pansiyon kapatmamış 11/01/2018 tarihinde yani biz bu haberi yaptığımız gün alelacele ruhsatlandırma çalışmalarına girip kaçak olarak işletilen pansiyonu ruhsatlandırma oluru almak için Valilik makamına sunduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.

 

Kamu vicdanı ve gencecik evlatlarımızı düşünerek yaptığımız bu haberde hiçbir taraf gütmeyerek birkaç konuyu burada belirtmek istemekteyiz. Özel Öğrenci Barındırma Hizmetleri Yönetmeliği 5. Madde 4. Bentte yer alan “Kurum, kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlendikten sonra öğrenci kaydı yapabilir ve faaliyetlerine başlayabilir” ve 6. Bent doğrultusunda  da “Kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenmeden her ne ad altında olursa olsun öğrenci barınma hizmeti veren yerler ile öğrenci ibaresi kullanılarak faaliyet gösteren barınma yerleri açılamaz ve işletilemez. 14/7/2005 tarihli ve 2005/9207 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik uyarınca yetkili idareden otel, motel, pansiyon ve benzeri konaklama tesisi ruhsatı alarak bu Yönetmelik kapsamında öğrenci barınma hizmeti veren veya öğrenci yurdu, öğrenci pansiyonu, öğrenci apartları, öğrenci stüdyo daireleri gibi işletilen ya da tabelasında öğrenci ibaresi bulunduran yerlerin işyeri açma ve çalışma ruhsatları yetkili idare tarafından iptal edilir. Bu yerler, ruhsatı veren yetkili idarece işlem yapılmaması veya ruhsatlarının bulunmaması halinde 10/6/1949 tarihli ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu hükümleri uyarınca valilikçe kapatılır.” Denilmektedir.

 

Kurum açma onayı ve iş yeri açma çalıştırma ruhsatı Valilik onayından sonra düzenlenir hükmü gözden kaçmamalıdır.

 

BİNANIN DIŞ ve İÇ MONTALAMASI YANICI

Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ruhsatlandırma çalışması tamamen ilgili yönetmeliğe aykırıdır. Yönetmelik tarafımızdan incelendiğinde ruhsatlandırmanın yapılmaması gerektiği apaçık görülmektedir. Alelacele dememizdeki maksat binanın dış mantolamasında kullanılan malzemenin tamamen yanıcı olması ilgili yönetmelik maddesinde “ Kurum binalarının iç ve dış duvarları ile tavan döşemelerinde ahşap ve yanma özelliği yüksek malzemelerden yapılmış giydirmeler kullanılamaz “ denilmektedir.

 

Alelacele dememizdeki ikinci neden ruhsatlandırılmak istenen binanın ilgili yangın yönetmeliğine göre Z yangın merdiveni olması, binanın 9.5 metreden yüksek olması sebebiyle mecburidir. Her şeyden önce bu şartları sağlamış olsa bile ruhsat almadan öğrenci barındırmaya başladığı için aşağıdaki kanun hükmündeki kararname gereği ilgili cezayı alması gerekir. 15/08/2017 tarihinde yayımlanan KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME kapsamında Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları Ve Aşevleri Hakkındaki Kanuna Ek Kanun’un “ (Ek fıkra: 15/8/2017-KHK-694/19 md.) Yurt ve benzeri kurumlar, ortaokul, ortaöğrenim ve yükseköğrenim öğrencilerine barınma hizmeti vermek amacıyla açılır ve bu Kanun ile 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 13 üncü maddesine göre işyeri açma ve çalışma ruhsatı alırlar. Öğrenim düzeyine göre barınma hizmeti verilecek öğrenciler ile bu hizmetin verilebileceği kurumlar ve bu hizmeti sunacak gerçek ve tüzel kişilerin nitelikleri yönetmelikle belirlenir. Her ne ad altında olursa olsun, öğrenci barınma hizmetlerine ilişkin faaliyetlerin ruhsatsız yürütülmesi halinde brüt asgari ücretin yirmi katı idari para cezası uygulanır ve bu yerler valilikçe kapatılır.”  denilmektedir.

 

 

Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün vermiş olduğu ve Sayın Valimizin onayına sunmuş olduğu alelacele ruhsatlandırma çalışması tamamen hukuksuz ve yönetmelik kapsamına aykırıdır. Bizlerin korkusu ülkemizin büyük acılarından biri olan Adana İlindeki o yangının ilimizde de yaşanmamasıdır.  Kaldı ki bu pansiyona şimdi ruhsat verilmesi bu zamana kadar izinsiz çalıştığının kanıtıdır ve cezai işlem gerektirir.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

Toplam 4 yorum yapılmış.

SADİ ŞEYHAN
Yorumcu kemal.sen beni tanımıyon ama ben seni iyi tanıyom.sen önce bursadaki görevini doğru yap.unuttunmu 10-12 yıl öncesini.nelerle ugraşıyodun he.o adamı sürdürdün.sonra ne oldu.o adam hakkıyla göreve geldi.sonra kendi isteğiyle bıraktı.koltuk sevdalısı yapışkan sülük değildır.mütevazi bir insandır benim arkadaşım.
2 Ay önce
Eğitimci
Bu iş çok can yakar. Açık açık ihmal var. Salih hoca bu işleri iyi bilir, Mudurnu da kendini siyasilere yaslamıştı ama sonra o siyasilerde bitti malum cemaate yakınlığı yüzünden. Bakalım mengen de kim koruyacak onu. İşi gücü bıraktım film gibi bu haberi takip ediyorum.
2 Ay önce
Kemal
Aynı gün ruhsatlandırma;) Bunların eli ayağına karışmış. Sendika falan tabi... ama anlamadigim kiz tarafina kılıf bulamamislar mi? Daha çok batarlardi.
2 Ay önce
Mudurnulu
Peki salih hocaya ne oldu? Kız yurdunun kapatılması salih için kötü olmuş. Çık içinden şimdi çıkabilirsen.
2 Ay önce

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ

Dineks Led